w

90% MNIEJ TURYSTÓW? = ATH NA GIEŁDZIE – [INVESTORY] VETO MEDIA

Dzień dobry! Witam Was bardzo serdecznie w kolejnym odcinku na kanale VETO. Dzisiaj w serii Investory porozmawiamy sobie o turystyce i przedstawimy garść ciekawych danych z wielu krajach na ten temat. Przedstawię też kilka swoich prognoz inwestycyjnych, dotyczących najbliższych miesięcy. Opowiem Wam też historię o zeszłotygodniowej podróży do Hiszpanii i jak wyglądała ona pod kątem obostrzeń covidowych. Zapraszam do oglądania materiału!

JAK WYGLĄDA REŻIM SANITARNY W HISZPANII?

Aby wybrać się do Hiszpanii w obecnej chwili, zmuszeni jesteśmy wykonać test PCR na 72 godziny przed wylotem. Jest to najdokładniejszy i też najdroższy tekst, za którego wykonanie zapłacicie w Polsce od 350 do 500 złotych. Wynik testu musi być, oczywiście, negatywny. Do tego należy wypełnić kilka formularzy, które sprawdzane są w trakcie podróży. Oprócz tego musieliśmy zainstalować aplikację i uzupełnić w niej dane na temat hotelu, w których zamierzamy przebywać. Generowany jest kod QR, który pokazujemy na lotnisku w celu przejścia kontroli. W samym hotelu obowiązuje reżim sanitarny. Wszystko działa, lecz obłożenie jest mniejsze. Na plaży nie obowiązuje konieczność noszenia maseczek, lecz w pozostałych miejscach już tak. Droga powrotna wyglądała podobnie. Musieliśmy wypełnić masę formularzy i, w celu uniknięcia 10-dniowej kwarantanny, wykonaliśmy na terenie Hiszpanii test na Covid-19, który tym razem kosztował jednorazowo 30 EUR. Obłożenie samolotu było na poziomie około 80-90%. Na szczęście nie został wprowadzony zakaz przemieszczania się, jak zrobiono przykładowo w USA na Florydzie.

JAK TO WYGLĄDA W STATYSTYKACH?

W 2017 roku turystyka stanowiła 10,4% światowego PKB, dając pracę blisko 330 mln ludzi na całym świecie. To 9,9% całkowitego zatrudnienia na Ziemi. W niektórych krajach udział turystyki jest jednak dużo większy. W Polsce wkład tej branży w PKB to 6,3%. Roczne wydatki turystów w naszym kraju to 9,8 mld dolarów (ok. 37,7 mld złotych).

Portal TradingEconomics dostarcza aktualnych danych na temat rozwoju turystyki w poszczególnych krajach. Widzimy jak na dłoni, że obecna sytuacja jest katastrofalna w skutkach dla całego sektora. Regularne wzrosty z ostatnich 10 lat zmieniły się w lawinowy spadek. W niektórych miejscach obroty generowane przez turystów spadły praktycznie do zera. To wielka tragedia dla tych regionów. Przychody z turystyki zmalały w większości krajów europejskich, które w dużej części opierały się na tej gałęzi. Finalnie przekłada się to na spadek popytu na walutę danego kraju i osłabienie jej siły nabywczej.

CO ŁĄCZY WAKACJE ALL-INCLUSIVE Z OŁÓWKIEM?

Gospodarka działa na zasadzie naczyń połączonych. Jest zależna od innych sektorów. Pamiętacie filmik, w którym Milton Friedman opowiadał o procesie produkcji ołówka? Nawiązywał do utworu literackiego autorstwa Leonarda E. Reada, gdzie autor wskazuje na niesamowity stopień skomplikowania procesu produkcyjnego tak prostej rzeczy, jaką jest ołówek. Możemy ekstrapolować ten przykład na pozostałe produkty i usługi w gospodarce. W branży turystycznej zatrudnionych jest mnóstwo osób: recepcjoniści, kelnerzy, obsługa basenu, pokojówki, księgowi. Wiele z tych osób ucierpiało podczas obecnego kryzysu. Banki centralna próbują zadrukować kryzys, lecz nie przynosi to oczekiwanych efektów.

Minister Zdrowia: wyniki zakażeń pokazują nowy trend

Minister Zdrowia: wyniki zakażeń pokazują nowy trend

Marek Belka: spadek PKB o 2,8 proc. nas cieszy