Akcje wzrosły z 4 USD na 33 USD po tym jak firma ogłosiła, że zostanie przekształcona w producenta leków na mocy Defense Production Act. Firma otrzymała również dofinansowanie od rządu w wysokości 765 mln USD. Z ustawy korzystały wcześniej już firmy takie Ford lub General Motor, aby rozpocząć produkcję respiratorów i maseczek.
Firma ma długą historię produkcji chemikaliów stosowanych w kliszach fotograficznych, teraz planuje wspierać samowystarczalność Ameryki w zakresie produkcji kluczowych składników farmaceutycznych, których potrzebujemy, aby zapewnić naszym obywatelom bezpieczeństwo – powiedział w oświadczeniu prezes firmy Kodak, Jim Continenza.
Potężny wzrost odbił się nowojorskiej giełdzie czkawką. Notowania spółki zawieszano aż 20 razy w ciągu sesji.
Kodak, niegdyś gigantyczny producent filmów i aparatów fotograficznych przed erą cyfrową, zmienił się w firmę materiałowo-chemiczną. W 2012 r. złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, a rok później przeprowadzono szeroką restrukturyzacje.
Obecna transformacja ma zająć trzy lata. Firma zatrudni około 359 pracowników, większość w stanie Nowy Jork, i stworzy około 1200 pośrednich miejsc pracy
Nigdy więcej nie chcemy polegać na dostawach z Chin w kwestii środków medycznych ratujących życie, powiedział gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo w oświadczeniu.
Jeden z analityków Wall Street zastanawia się, dlaczego takie dofinansowanie nie zostały przyznane takim firmom, które posiadają całą wiedzę know-how w zakresie produkcji leków generycznych – Amneal Pharmaceuticals Inc. AMRX, Mylan MYL oraz Teva Pharmaceutical Industries Ltd.
Zastanawiające jest dla nas, dlaczego firmom produkującym leki generyczne, które mają do tego odpowiednie możliwości i know-how, nie przyznano jeszcze takich kontraktów – powiedziała w środę inwestorom Ami Fadia z SVB Leerink. Przywrócenie produkcji farmaceutycznej do Stanów Zjednoczonych nie jest łatwym zadaniem.
W USA nie produkuje się zbyt dużo komponentów. Większość sprowadza się z Chin oraz Indii. Pandemia pokazała, że takie rozwiązanie nie sprawdza się w stanach pandemii i kryzysów.
Według danych Food and Drug Administration tylko 28% zakładów wytwarzających komponenty do produkcji leków w Stanach Zjednoczonych było produkowanych w kraju, według stanu na sierpień 2019 roku.
Większość pozostałych zakładów produkujących komponenty do amerykańskich produktów farmaceutycznych znajduje się w Chinach (13%), Unii Europejskiej (26%) i Indiach (18%).
FDA dr Janet Woodcock zeznawała w zeszłym roku właśnie w tej sprawie: Liczba chińskich zakładów produkujących API na rynek amerykański wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Ruch ten jest napędzany przez dążenie przemysłu farmaceutycznego do oszczędności kosztów i mniej rygorystycznych przepisów ochrony środowiska.