Eurostat: Poziom bezrobocia w Unii Europejskiej wzrósł we wrześniu.
- Przybyło 42 tys. osób bez płatnego zajęcia.
- Ale przyczyną pogorszenia danych jest przede wszystkim Francja.
- Polska ma drugie najniższe bezrobocie w UE.
Stopa bezrobocia w Polsce wynosi 3,1 proc., co jest drugim najniższym poziomem w Europie po Czechach.
Marlena Maląg, szefowa restortu pracy dla PAP: Po raz kolejny Polska znalazła się w ścisłej czołówce krajów z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Te doniesienia pokazują, że sytuacja na naszym rynku pracy jest stabilna.
- Według najnowszych danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu wyniosła – tak jak w miesiącu poprzednim – 3,1 proc. Niższy wskaźnik miały tylko Czechy, gdzie pracy nie ma zaledwie 2,8 proc. chętnych do jej podjęcia.
Najgorzej w Europie jest w Hiszpanii.
- Nie może tam znaleźć pracy aż 16,5 proc. ludzi, czyli 3,8 mln.
- Bez zatrudnienia jest przy tym aż 40,4 proc. młodych Hiszpanów do 25 roku życia.
- Dla porównania – w Polsce młodzi pracę znajdują bez większych problemów i bezrobocie w tej grupie wiekowej wynosi zaledwie 8,7 proc. Średnia w UE to 17,1 proc.
- Wysoką, ponad 10-procentową ogólną (nie tylko dla młodych) stopę bezrobocia mają jeszcze Grecja (16,8 proc.) i Turcja (13,8 proc.), ale tam najświeższe dostępne dane pochodzą z lipca.
Już szósta tarcza antykryzysowa
Najnowsza Tarcza antykryzysowa 6.0 wprowadza kolejne formy wsparcia firm w kryzysie. Niestety nie jest skierowana do wszystkich przedsiębiorców. Nie skorzystają z niej również zleceniobiorcy.
- Instruktorzy fitnessu, pracownicy basenów, siłowni, muzycy oraz wszystkie inne osoby świadczące prace na podstawie umowy zlecenia nie skorzystają z pomocy oferowanej Tarczą 6.0. Tarcza ta, mająca wesprzeć branże gastronomiczną, fitness, czy rozrywkową skierowana jest wyłącznie dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.