w

Adam Bodnar musi odejść. TK wydał wyrok

Fot: Michał Józefaciuk/ Wikimedia commons

Finał sprawy – Adam Bodnar musi odejść

Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

  • Przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.
  • Jak zaznaczył Bodnar, do momentu wejścia w życie orzeczenia Trybunału będzie pełnił funkcję Rzecznika.

To potencjalnie oznacza dwie sytuacje: albo parlament wybierze nowego rzecznika i apeluję do sił politycznych, by się dogadały co do wspólnego kandydata. Drugi scenariusz jest bardziej niebezpieczny: uchwalenie nowej ustawy doprowadzi do wyboru kogoś, kto będzie pełnił rolę komisarza, nie Rzecznika Praw Obywatelskich, co z perspektywy tej instytucji nie jest najlepsze – skomentował Adam Bodnar.

  • Zaapelował do polityków, by wybrali wspólnego kandydata na nowego Rzecznika.

W ostatnich miesiącach parlament trzykrotnie, bezskutecznie próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólnie zgłoszona przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni; nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

  • Wyborem nowego RPO posłowie kolejny raz mają zająć się w czwartek. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Kandydaci KO i PSL – prof. Sławomir Patyra oraz Lewicy Piotr Ikonowicz nie uzyskali poparcia większości posłów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakiś czas temu na jednym z forów wyciekły dane 533 milionów użytkowników Facebooka, w tym dane 2,5 miliona Polaków. Wśród ofiar wycieku byli mieszkańcy 106 krajów z całego świata. Łupem przestępców nie padły hasła czy też treść prywatnych wiadomości. W pliku znajdowały się:

Rozpoczęło się śledztwo ws. wielkiego wycieku danych z Facebooka

Jarosław Kaczyński Człowiekiem Roku "Gazety Polskiej"

Jarosław Kaczyński Człowiekiem Roku „Gazety Polskiej”