w , ,

Akcja protestacyjna w Amazonie. Żądają 2000 zł premii dla każdego

amazon protest pracownikow

Związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej zablokowali magazyn we Wrocławiu. Jest to akcja protestacyjna przeciwko odwołaniu podwyżek dla pracowników. Przeprowadzono sondę wśród 1800 pracowników. Wynikło z niej, że 70% z nich opowiada się zdecydowanie za wyższymi premiami, a 40% wyraziło gotowość do walki o premie.

Zorganizowano w związku z tym akcję protestacyjną “Dzień akcji pracowników”, podczas której pracownicy domagali się 2000 zł dla dosłownie każdego pracownika Amazonu. Uczestnicy skarżyli się, że Amazon nie tylko nie podwyższył płac, ale też dał niewystarczające premie na okres świąteczny.

Nie dość, że Amazon postanowił w tym roku nie podwyższać płac większości pracowników w Polsce to wypłacił nam najniższe od lat premie świąteczne powiedzieli pracownicy, będący przedstawicielami Inicjatywy Pracowniczej Amazona –  Dopiero po globalnej, masowej mobilizacji oraz akcjach pracowników w magazynach, Amazon zaproponował nam dodatkowy bonus świąteczny. Polską załogę po raz kolejny potraktowano jednak jak tanią siłę roboczą. Dostaliśmy mniej niż połowę kwoty wypłacanej w zachodnich krajach: w Polsce 600 zł (130 Euro), a w innych krajach 300 euro – dodali

Pracownicy zarzucali właścicielom Amazona, że firma wyzyskuje ich mimo ciężkiego wysiłku. Płace przyznawane za pracę nie są ich zdaniem adekwatne do faktycznego, wkładanego na co dzień wysiłku.

Jesteśmy kluczowymi pracownikami, dostarczającymi w pandemii niezbędne produkty głównie do Europy Zachodniej. Co dostajemy w zamian? Firma dorobiła się na nas fortuny i po raz kolejny jesteśmy traktowani jak tania siła robocza. Zarabiamy znacznie mniej, a ceny w innych krajach są niewiele niższe. Żywność jest w Polsce o 30% tańsza niż w Niemczech i tylko o 25% tańsza niż w Hiszpanii. Żyje nam się źle, a powodem są takie firmy jak Amazon, który nie płaci nam tyle ile nasza praca jest warta – oświadczyli pracownicy

Kto ma rację w tym sporze?

125232012 1267270970297268 5872939974719649889 o

Z jednej strony to pracodawcy powinni mieć pełne prawo oceniania i ustalania, komu rzeczywiście należy się podwyżka. Jako, że monitorują wyniki i efekty, wiedzą najlepiej kto jest produktywny i przynosi firmie największe zyski. Z drugiej pracownicy podkreślali otwarcie, że w poprzednich latach Amazon podwyższał ich pensje i dawał lepsze premie. Ten rok przyniósł pod tym względem rozczarowanie.

Jak państwo myślicie? Od czego powinny zależeć podwyżki dla pracowników? I kto powinien decydować o ewentualnym podwyższaniu wynagrodzenia i wręczaniu premii? Jakie powinny być kryteria oceny? Zachęcamy do komentowania.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Można powiedzieć że mają racje ALE ich uwagi powinny być kierowane do naszego RZĄDU! Zbyt niska kwota od podatku, dużo innych głupich podatków + duża inflacja to nie jest kraj do prowadzenia biznesu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

mlodzi dla wolnosci rozga

Młodzi dla Wolności z akcją Rózga+

Elektorzy zdecydowali. Oficjalnie Joe Biden został wybrany 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Elektorzy zdecydowali. Oficjalnie Joe Biden został wybrany 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych