w ,

Apel biskupa o zmianę limitu miejsc w kościołach

abp gadecki apel

Poznański arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się z apelem do premiera Morawieckiego, by zwiększyć limit wiernych w kościołach. Obecnie obowiązujące restrykcje dopuszczają przebywanie 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

W związku z nadchodzącą uroczystością Bożego Narodzenia, biskup w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, domaga się złagodzenia restrykcji. Rozwiązaniem adekwatnym do obecnej sytuacji miałaby być 1 osoba na 7 mkw.

Innym argumentem kapłana są nie tylko zbliżające się święta, ale też otwarcie marketów niedzielę, która miała być niehandlowa (6 grudzień), jak również otwarcie galerii.

Podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli – czytamy w liście abp. Gądeckiego do rządu

Duchowny podkreśla wagę problemu restrykcji, nałożonych na kościoły. Uważa, że to łatwa droga do zniechęcenia ludzi do kościoła i aktywności duchowej.

Dzisiejszy rząd – ograniczając możliwość sprawowania aktów kultu publicznego – ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła – zaznacza biskupMam nadzieję, że odpowiedzialny udział w liturgii większej liczby wiernych, przyczyni się do wzmocnienia kondycji duchowej Polaków, tak potrzebnej dla intensywnej pracy na rzecz umacniania naszej ziemskiej ojczyzny – argumentuje

W kościele jeszcze możemy posiedzieć. A w innych miejscach?

lockdown 5041623 6401
Źródło: Medycyna Praktyczna

Jeśli sytuacja kościołów jest tak dramatyczna i niepokojąca, to co mają powiedzieć restauracje, bary, kluby fitness, siłownie, aquaparki, hotele i kina? Do kościoła na mszę możemy się jeszcze dostać, nie musząc słuchać kazania przez internet lub w telewizji.

Natomiast nie możemy posiedzieć w pubie, zjeść i wypić w nim. Nigdzie nie wyjedziemy by wypocząć, bo hotele zamknięte. O poprawieniu sylwetki poprzez pływanie i ćwiczenia siłowe też możemy zapomnieć. A dziewczyny nie zabierzemy na randkę do kina, jak za dawnych czasów.

Może najwyższy czas, żeby przedstawiciele ośrodków sportowych, gastronomicznych i kulturalnych zaczęli stawiać warunki obecnemu rządowi? Można wprowadzić przecież zasady bezpiecznej odległości również w tych miejscach. Obecne restrykcje są tak pozbawione logiki, że kościołom w jakiejś formie państwo pozwala funkcjonować, a innym obiektom zupełnie nie.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MARKETINGOWY GENIUSZ Cyberpunk 2077. Czy Keanu Reeves wyskoczy z lodówki?

MARKETINGOWY GENIUSZ Cyberpunk 2077. Czy Keanu Reeves wyskoczy z lodówki?

Po długiej i pięknej reklamie Apartu… czas na pomoc rządu

Po długiej i pięknej reklamie Apartu… czas na pomoc rządu