w ,

Fuzja PKN Orlen i Lotosu. Saudi Aramco i MOL nabywcami aktywów koncernu

Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii Lotosu, MOL 417 stacji Lotosu, a Unimot – bazy paliw – poinformował PKN Orlen. Z kolei PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Umowa była konieczna do przeprowadzenia długo już omawianej fuzji.

W komunikacie podano, że zawarta została przedwstępna umowa zbycia udziałów w Lotos Paliwa pomiędzy Grupą LOTOS a MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company, z której to spółki przed zawarciem umowy przyrzeczonej sprzedaży udziałów LOTOS Paliwa zostanie wydzielona działalność hurtowa, obejmującej łącznie pakiet 417 stacji paliw sieci detalicznej Lotos znajdujących się na terenie Polski.

Orlen i Aramco

Orlen podpisał także przedswstępną umowę zbycia 30 proc. udziałów w LOTOS Asfalt sp. z o.o. na rzecz Saudyjczyków z Aramco. Częścią umowy jest rafineria zlokalizowana w Gdańsku.

Cena w przedwstępnej umowie za udziały w Lotos Asfalt, jaką ma zapłacić Aramco, ustalona na ok. 1,15 mld zł.

Częścią umowy z Saudi Aramco jest także ropa naftowa. Firmy podpisały długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

prof. horban

Prof. Horban: Jeżeli ktoś wypowiada się o szczepieniach negatywnie, to podważa politykę państwa

inflacja w usa

Inflacja w USA najwyższa od 40 lat! Ceny rosną w szalonym tempie