w

Będzie czternasta emerytura! Rząd inwestuje w seniorów

Czternasta emerytura – świadczenie ma dostać 9,1 mln ludzi.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie jesienią otrzyma ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze.

  • Za ustawą o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów głosowało 420 posłów, przeciw było 19, a 12 się wstrzymało.
  • Rząd szacuje, że czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł.
  • Czternasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym, przyznanym wyłącznie w czwartym kwartale tego roku. To odróżni ją od trzynastej emerytury, która wypłacana jest co roku.

Pełną „czternastkę” pobrać będą mogli emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku przekroczenia progu będzie stosowana zasada „złotówka za złotówkę”, a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

Wypłata świadczeń planowana jest na listopad. W tym roku emeryci dostaną podwójną premię, w kwietniu trzynastka, w listopadzie czternastka.

Dodatkowo, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o waloryzacji rent i emerytur. Dzięki waloryzacji, najniższa emerytura wyniesie 1250 zł brutto. Nowelizacja ustawy zakłada, że od marca 2021 r. świadczenia zostaną podwyższone o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto.

  • Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł.
  • Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Smutna wiadomość: Papcio Chmiel nie żyje. Miał 97 lat

Smutna wiadomość: Papcio Chmiel nie żyje. Miał 97 lat

Firmy padają, a wiceminister mówi, że Polacy mają liberalny lockdown

Firmy padają, a wiceminister mówi, że Polacy mają liberalny lockdown