w

Blisko 50 proc. Polaków woli płacić bezgotówkowo

Zwyczaje płatnicze Polaków

Jak wynika z przedstawionego przez NBP raportu „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r.” – 47,3 proc. respondentów przy płatnościach wybierało instrumenty bezgotówkowe.

Odsetek wolących płacić gotówką wyniósł 32,6 proc., z kolei 19,8 proc. nie miało wyraźnych preferencji, a 0,3 proc. odpowiedziało, że nie wie.

Bank centralny zwraca uwagę, że gotówka była pierwszym wyborem dla respondentów należących do dwóch grup wiekowych: osób w wieku 55-64 oraz 65 lat i więcej.

Jak informuje NBP, gotówkę preferują osoby o wykształceniu podstawowym, gimnazjalnym lub bez formalnego wykształcenia oraz o wykształceniu zawodowym – w tych grupach płatności gotówką preferowało odpowiednio 82,9 proc. i 48,8 proc. respondentów.

W raporcie NBP napisano, że preferencje płatnicze w krajach strefy euro są silnie zróżnicowane, choć generalnie przeważają osoby preferujące płatności bezgotówkowe. Odsetek osób deklarujących, iż chętniej płacą gotówką, waha się od 9 proc. we Francji do 48 proc. na Cyprze, natomiast odsetek osób wolących płacić bezgotówkowo – od 16 proc. na Cyprze do 75 proc. w Finlandii.

Jak informuje NBP – Polska znajduje się w grupie dziewięciu krajów plasujących się pośrodku skali, w których zwolennicy płatności bezgotówkowych przeważają, choć nie znacząco dominują nad zwolennikami płatności gotówkowych.


Zobacz również: Prezes NBP Glapiński nie odczuje inflacji, bo dostaje olbrzymie podwyżki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

morawiecki tarcza antyinflacyjna

Morawiecki: tarczę antyinflacyjną przygotowaliśmy ekspresowo, by jeszcze w te święta ulżyć polskim rodzinom

dziki trener kupuje akcje mpay

Dziki Trener uwierzył w mPay. Popularny trener personalny kupił 1,5 mln akcji spółki i będzie promował aplikację do płatności mobilnych