w ,

Co w GPW piszczy – Longterm dla VETO

W najnowszym odcinku przeglądu inwestycyjnego Albert “Longterm” Rokicki sprawdza sytuację ropy, analizuje konsekwencje spadów i szuka obiecujących graczy na GPW.

Uwaga. Materiał nie jest rekomendacją inwestycyjną, a subiektywnym przeglądem rynku.

Ropa a Kowalski

Rekordowe spadki cen amerykańskiej WTI mogą się okazać bardzo dobrą wiadomością z perspektywy obywatela. Tania ropa to wsparcie dla konsumenta, a po poluzowaniu obostrzeń, gdy zaczniemy się przemieszczać, tanie paliwo będzie jak znalazł.

Patrząc na sprawę szerzej, ropa jest swego rodzaju ukrytym podatkiem dla społeczeństwa, który aktualnie nie uderzy nas tak bardzo po kieszeni.

fot. Joanna Nix/ Unsplash
fot. Joanna Nix/ Unsplash

Walka w skali makro

Ponadto, na giełdzie czuć jeszcze pokłosie zgrzytu na linii Rosja – Arabia Saudyjska. Dwaj główni gracze na rynku naftowym nieźle się napocili, aby zepsuć trochę krwi Stanom Zjednoczonym. Podczas pompowania cen i siłowania się na przysłowiową rękę, dostało się amerykańskiemu przemysłowi łupkowemu, który aktualnie i tak jest nierentowany.

Zza oceanu słyszymy coraz głośniejszy szloch, ale co to oznacza z perspektywy Polski? Sporo racji jest w myśleniu, że to potencjalna szansa na uniezależnienie się od surowca rosyjskiego.

fot. Luke Stackpoole/ Unsplash
fot. Luke Stackpoole/ Unsplash

Obiecująca trójka

Śmiech śmiechem, w skali krótkoterminowej (do 3 miesięcy), ciekawą opcją inwestycyjną wydaje się Jastrzębska Spółka Węglowa. Mimo wróżenia upadku spółki w 2016 r. JSW trzyma się całkiem nieźle. Co jak co, ale przedsiębiorstwa państwowe wstają z kolan (pytanie tylko, czy w wyproście).

Jednak naprawdę stabilnym sektorem będzie IT. W tej kategorii niezaprzeczalnie wyróżnia się DATAWALK, czyli spółka zajmująca się obserwowaniem danych. Z usług firmy korzystają m.in. ubezpieczyciele, chociaż chodzi też plotka, że algorytmy firmy są w stanie oszacować szansę zarażenia danej osoby koronawirusem. Who knows?

Kuszący wydaje się też sektor gamingowy. Pomijając ogromny skok CREEPY JAR (dzięki wprowadzeniu multiplayera do gry Green Hell), obiecujący jest też BLOOBER. Cytując Alberta – wartościowy a tani.

Ciekawi, co w giełdzie piszczy? Koniecznie sprawdźcie pełną analizę Alberta z longterm.pl. Tylko na kanale VETO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Historia wolności – podatki w I RP

fot. Add Weed/ Unsplash

Do 2025 r. światowy rynek konopi wart 47 bilionów