w

Czechy otwierają granice. Ograniczenie wolności obywatelskich niezgodne z prawem

Fot: Michał Kamiński unplash

Czeski rząd znosi zakaz przemieszczania się poza granice kraju. Decyzję o zamknięciu granic podważył sąd. Przepis wprowadzono niezgodnie z prawem.

W czwartek wieczorem (23 kwietnia) o decyzji rządu poinformował Adam Vojtěch, minister zdrowia. Od 12 marca obowiązywał ścisły zakaz wyjazdu poza granice Czech, który samodzielnie wprowadził resort Vojtěcha.

Rozporządzenie ograniczające część wolności obywatelskich, w których skład wchodzi prawo do swobodnego przemieszczania się, wydane przez wyłącznie jedno ministerstwo bez konsultacji z rządem było podstawą dla czeskiego sądu, aby zaskarżyć przepis.  

Mimo że sąd nie zakwestionował samej idei zamknięcia granic w czasie pandemii, rząd przepis zniósł w całości.

Adam Vojtěch fot. Hospodářské noviny
Adam Vojtěch fot. Hospodářské noviny

Czeskie władze wprowadzają również darmowy test na koronawirusa i (szybciej niż zakładano) odmrażają gospodarkę. Wkrótce otwarte będą m.in. uczelnie, biblioteki i ogrody zoologiczne, a w następnej kolejności centra handlowe.

Minister zaznacza, że okres świąteczny nie przełożył się na większą liczbę zachorowań.

Wielkanoc nie miała negatywnego wpływu na rozwój epidemii Covid-19. Nie można wykluczyć późnego efektu, ale jest to raczej mało prawdopodobne. Udział przypadków dodatnich w liczbie wykonanych testów stale spada. Sytuacja epidemiologiczna jest pozytywna. Możemy kontynuować powrót do normalnego życia – pisze na Twitterze Adam Vojtiech.

Na teren Czech wjechać mogą również obcokrajowcy, pod warunkiem, że podróżują w interesach lub są studentami. Co ciekawe, na czwartkowej konferencji minister zaznaczał, że Czesi nie muszą zmieniać planów wakacyjnych.

Możliwe jest podróżowanie za granicę nawet na wakacje. Jednak po powrocie każda osoba musi mieć potwierdzony negatywny wynik testu na Covid-19 lub poddać się dwutygodniowej kwarantannie – wyjaśniał Vojtěch.

Źródło: Money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Minister finansów: Nie ma planów, żeby wdrożyć nowe podatki

Minister finansów: Nie ma planów, żeby wdrożyć nowe podatki

“Bez wolności wszystko jest niczym”. Protesty przeciwko obostrzeniom w centrum Berlina.

„Bez wolności wszystko jest niczym”. Protesty przeciwko obostrzeniom w centrum Berlina.