w

Dowody osobiste z odciskami palców. Sejm zagłosował za

Sejm zaakceptował zmianę dowodów osobistych. Zgodnie z nowymi regulacjami UE nowe dokumenty tożsamości będą zawierać także odciski dwóch palców. Nowe dowody mają obowiązywać od sierpnia.

  • Sejm zagłosował prawie jednogłośnie w sprawie nowych dowodów osobistych. Przeciw było 14 posłów (wszyscy obecni posłowie Konfederacji, jeden poseł PO i trzy posłanki PiS).
  • Odrzucenia ustawy w całości chcieli posłowie Konfederacji, ale ich wniosek został odrzucony.
  • Regulacje wprowadzą do e-dowodów drugą cechę biometryczną – dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwszą cechą, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, jest wizerunek twarzy. Odciski palców nie będą pobierane od dzieci poniżej 12. roku życia.

Zmiany dotyczące dowodów osobistych wynikają z konieczności dostosowania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia 2021 roku. Projekt został przyjęty już w lutym.

Projekt ustawy przewiduje 5-letni termin ważności dowodów osobistych wydanych dzieciom do 12. roku życia, 10-letni termin dla osób powyżej 12. roku życia, a 12-miesięczny osób, od których pobranie odcisków palców jest chwilowo niemożliwe.

W obecnie wydawanych dowodach okres ten to 10 lat dla osób w wieku od 5 lat, a 5 lat dla dzieci w wieku do 5 lat.

  • Po zmianach nie będzie konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Nowelizacja przewiduje, że dowody wydane przed zmianami będą ważne na okres, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku.

wzor
Nowe wzory dowodów osobistych zaprezentowane podczas spotkania online z dziennikarzami,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jarosław Kaczyński Człowiekiem Roku "Gazety Polskiej"

Jarosław Kaczyński Człowiekiem Roku „Gazety Polskiej”

Przez lockdown Polska się zubaża – przyznał Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.

Gowin przeciwko lockdownom?