w

Droga gospodarki będzie znacznie zależała od przebiegu wirusa – komentuje FED. Wygląda jak koniec recesji

Aktywność gospodarcza w USA (PMI to wskaźnik, który określa, jak zmienia się owa aktywność na przestrzeni czasu w danym państwie), spadła w drugim kwartale tego roku bardziej gwałtownie niż kiedykolwiek w historii.

Według Wall Street recesja się skończyła, a obecne prognozy wskazują na trwały wzrost gospodarczy do 2021 r.

Koronawirus nadal szaleje w Stanach Zjednoczonych. Tygodniowo umiera 5000 Amerykanów. Mimo tego, nie wygląda, aby pandemia hamowała wzrost gospodarczy.

Ameryka jest w kiepskiej kondycji ekonomicznej, a bodźców na polepszenie sytuacji coraz mniej. Od lipca podwyższono zasiłki dla bezrobotnych.

Około 30 milionów Amerykanów zarejestrowało się na listę bezrobotnych. Cały przemysł stoi w martwym punkcie, a produkcja jest na niskim poziomie.

Rezerwa Federalna opublikowała w środę swoją oficjalną prognozę dotyczącą rozwoju gospodarki w tym roku.

W czerwcu, kiedy liczba zachorowań na koronaawirusa dość szybko spadała, Fed spodziewał się, że zakończymy ten rok z bezrobociem na poziomie 9,3%, a gospodarka skurczy się o 6,5%.

Dzisiaj, zarażenia są wciąż na czerwcowym poziomie, a mimo to FED wciąż podchodzi optymistycznie. Przewidują, że rok 2020 zakończy się bezrobociem na poziomie 7,6%, a gospodarka skurczy się o zaledwie 3,7%. To oczywiście nadal straszne dla pracowników, którzy stracili pracę i przedsiębiorstw, które walczą o przetrwanie.

image 21

Kwartalny wzrost PKB jest mierzony w ujęciu rocznym. Na tej podstawie prognostycy gospodarczy w kwietniu spodziewali się w trzecim kwartale odbicia na poziomie 13%.

Do czerwca ich prognozy poprawiły się do 18%. Teraz oczekują, że PKB w trzecim kwartale wzrośnie w zdumiewającym tempie 25,2%.

Wzrost prognoz wzrostu wynika z nowych danych pokazujących zaskakująco wysoką aktywność gospodarczą w ciągu trzeciego kwartału, który kończy się w przyszłym tygodniu.

To wszystko pokazuje jak trudno jest sporządzać prognozy gospodarcze, gdy nie ma prawdziwego precedensu, na który można by patrzeć.

Droga gospodarki będzie znacznie zależała od przebiegu wirusa, powiedział Fed w swoim ostatnim oświadczeniu. Ale ostatnie kilka miesięcy wzrostu gospodarczego dowiodły, że gospodarka może rozwijać się znacznie szybciej niż się spodziewano, nawet gdy wirus nadal szaleje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ewa zajaczkowska1

Ewa Zajączkowska odpowiada na atak TVP INFO.

wojna pomniki

WOJNA NA POMNIKI. Polski artysta odpowiada.