w

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Fot: @qmikola Unplash

Zainicjowane przez Katalończyków i ustanowione przez UNESCO święto celebrowane jest w dniu śmierci Williama Szekspira i Miguela Cervantesa. To specjalna okazja m.in. do dyskusji o idei własności intelektualnej.

W Polsce kwestia praw autorskich oparta jest na ustawie z 4 lutego 1994 r. (O prawie autorskim i prawach pokrewnych). Jesteśmy również sygnatariuszem konwencji berneńskiej, rzymskiej oraz genewskiej konwencji powszechnej, które przewidują odpowiedzialność karną, jak i cywilną za naruszenie praw autorskich.

Jak zaznaczają członkowie Stowarzyszenia Libertariańskiego, koncepcja własności intelektualnej jest tematem dzielącym środowisko wolnościowe. Istnieje swego rodzaju impas – jak pogodzić prawo do dysponowania swoją własnością z zakazem powielania określonych treści oraz kto miałby strzec praw autorskich w sytuacji ograniczenia roli państwa, a nawet braku instytucji centralnej.

Przypadający na 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa oraz ochronę własności intelektualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska na 62. miejscu w Światowym Indeksie Wolności Prasy

Polska na 62. miejscu w Światowym Indeksie Wolności Prasy

Balcerowicz: Potępiać wolnorynkowy kapitalizm? Czy to nie jest szaleństwo?

Balcerowicz: Potępiać wolnorynkowy kapitalizm? Czy to nie jest szaleństwo?