w

Eksperci ostrzegają przed czwartą falą koronawirusa

fot: konferencja prasowa ministra zdrowia

Eksperci ostrzegają przed czwartą falą – gotowanie żaby trwa!

Szczepienia przeciw COVID-19 są w Polsce prowadzone od grudnia 2020 roku. Wydaje się, że zainteresowanie jest ogromne, szczepią się seniorzy, nauczyciele, medycy, osoby starsze i bardzo młode, celebryci, politycy – tymczasem okazuje się, że zaszczepionych (i chętnych na szczepienia) jest wciąż zbyt mało – podają eksperci.

  • Niewielka liczba osób zaszczepionych, luzowanie obostrzeń – to zdaniem ekspertów może być przepis na czwartą falę koronawirusa.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 powiedział w rozmowie z ”Wyborczą”:

  • Pierwszą dawkę przyjęło jak na razie niewiele ponad 20 proc. populacji Polski. Niezaszczepionych jest nadal 40 proc. osób z grupy 60+. Ile z nich się jeszcze zaszczepi? To kluczowe pytanie, bo to właśnie takie grupy niezaszczepionych są zarzewiem kolejnych fal epidemii – ostrzegł dr Grzesiowski.

Kiedy należy spodziewać się wzrostu zakażeń?

  • To zależy od mobilności społeczeństwa. Im będzie ona większa, tym większe prawdopodobieństwo kolejnej fali. Niektóre firmy już nakłaniają pracowników, żeby wrócili do biur. W lecie będzie też więcej imprez. Jeżeli dodamy do tego powrót dzieci do szkół, to kolejna fala czeka nas najprawdopodobniej jesienią – powiedział ”Wyborczej” dr Grzesiowski.

Zdaniem eksperta obecny okres spadku liczby zakażeń powinien zostać wykorzystany do przygotowania się na kolejną falę.

  • Trzeba przegrupować siły i środki. Udoskonalić metody leczenia i programu szczepień, rozszerzyć testowanie i monitorowanie poszczególnych wariantów koronawirusa. Do tego poprawić szczelność granic, kwarantanny, izolacji, a także proces dochodzeń epidemiologicznych w ogniskach.

ŹRÓDŁO: PAP, warszawa.wyborcza.pl.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jest rozporządzenie w sprawie noszenia maseczek. Od 15 maja zniesienie obowiązku?

Jest rozporządzenie w sprawie noszenia maseczek. Od 15 maja zniesienie obowiązku?

Każdy pracownik słupskiego Fimalu, który zdecyduje się zaszczepić przeciwko Covid-19, otrzyma 1000 zł premii. Cele akcji – bezpieczeństwo załogi i klientów.

Słupska firma płaci pracownikom po 1000 zł za zaszczepienie się