w

Emeryci i renciści: ZUS zaczyna wypłacać 14 emerytury

ZUS zaczyna wypłacać 14 emerytury dla emerytów i rencistów. Pierwsze „czternastki” trafią na konta już dzisiaj. Przelewy wyniosą 1250,88 zł brutto, czyli 1022 zł netto, dla osób, których emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł.

Czternaste emerytury Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci razem z listopadowymi rentami i emeryturami. Ze względu na fakt, że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, zaplanowane tego dnia do wypłaty świadczenia trafią na konta w ostatnim dniu pracującym przed tą datą, czyli w piątek, 29 października.

  • Pełną kwotę otrzymają te osoby, których świadczenia nie przekraczają 2,9 tys. zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”
  • Czternasta emerytura zostanie wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości otrzyma ją ok. 7,9 mln.

W skrócie, osoby, które przekraczają próg 2900 zł np. o 50 zł, będą miały pomniejszoną czternastkę o 50 zł brutto.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.


ŹRÓDŁO: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nft

Oto transakcja NFT o wartości 532 milionów dolarów, która nie była tym na co wyglądała

Inflacja w strefie euro

Strefa euro – inflacja wyniosła 4,1 proc. w październiku, osiągając najwyższy poziom od 13 lat