w

Eryk Łon z RPP: Możliwe utrzymanie niskich stóp procentowych także przez część 2022 roku

Możliwe utrzymanie niskich stóp procentowych w 2022 roku:

Niskie stopy procentowe są w Polsce aktualnie bardzo kontrowersyjnym tematem. Referencyjna stopa procentowa na poziomie 0,1% jest najniższą wartością w historii. Z jednej strony słyszymy, że inflację trzeba hamować, a politykę monetarną normalizować. Z drugiej strony mamy obóz osób, który uważa, że w obecnych czasach jest to jedyne słuszne rozwiązanie, pozwalające na rozwój gospodarki.

Do drugiego obozu należy m.in. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. W artykule dla Radia Maryja zaznaczył, że obecne stopy procentowe być może zostaną utrzymane na obecnym poziomie w 2022 roku.

  • Żeby wspierać proces ożywienia gospodarczego w Polsce, być może warto utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie nie tylko do końca 2021 r., ale także przez jakąś część 2022 r. – napisał w artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon.
Możliwe utrzymanie niskich stóp procentowych w 2022 roku: Niskie stopy procentowe są w Polsce aktualnie bardzo kontrowersyjnym tematem. Referencyjna stopa procentowa na poziomie 0,1% jest najniższą wartością w historii. Z jednej strony słyszymy, że inflację trzeba hamować, a politykę monetarną normalizować. Z drugiej strony mamy obóz osób, który uważa, że w obecnych czasach jest to jedyne słuszne rozwiązanie, pozwalające na rozwój gospodarki.
Źródło: Wikimedia commons.

Eryk Łon dodał również, że jego zdaniem sektor bankowy radzi sobie coraz lepiej w obecnym środowisku.

Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że stabilizacja stóp na niskim poziomie sprzyja utrzymywaniu na niskim poziomie kosztów obsługi długu publicznego oraz kosztów obsługi kredytów, w tym także kredytów mieszkaniowych – podkreślił dr hab. Eryk Łon, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Usłyszeliśmy także, że inflacja ma charakter przejściowy:

Twierdzę tak przede wszystkim dlatego, że nadal konieczne jest wsparcie dla wzrostu gospodarczego a ponadto wzrost inflacji w Polsce ma w moim przekonaniu charakter przejściowy. Co ciekawe ostatnio zaprezentowano ciekawe dane ze Stanów Zjednoczonych, z których wynika, że poziom tamtejszej inflacji bazowej spadł i to w stopniu większym od oczekiwań analityków.


Zobacz także: Jak inwestować w złoto? 3 tanie monety, które możesz kupować zamiast 1 uncji


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Będzie kolejna podwyżka cen gazu. Kiedy nowe stawki?

Będzie kolejna podwyżka cen gazu. Kiedy nowe stawki?

Pierwszy w historii polski jednorożec. Mamy startup o wartości ponad miliarda złotych!

Pierwszy w historii polski jednorożec. Mamy startup o wartości ponad miliarda dolarów!