Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymuje stopy procentowe w pobliżu zera. Decyzja nie zaskoczyła ekspertów. Stopy procentowe na tym poziomie 0 – 0,25% zostaną utrzymane, aż do 2022 roku. FED przewiduje skurczenie się gospodarki o 6,5%, a w przyszłym roku wzrośnie 5%. Przed Nami długa regeneracja po światowym LOCKDOWN.
Amerykański Bank Centralny prognozuje również, że stopa bezrobocia spadnie jeszcze w tym roku do 9,3%, a do 2022 roku będzie wynosić 5,5%, czyli będzie wciąż wyższa niż przed pandemią – wtedy wynosiła 3,5%.
W marcu FED obniżył stopy procentowe do poziomu bliskiego zera ze względu na sygnały o spustoszeniu w gospodarce przez pandemię. W marcu również FED nie opublikował swoich danych i prognoz powołując się na bezprecedensową niepewność ekonomiczną.
FED nie spodziewa się trwałej szkody na rynku pracy. Przypuszczenia na temat stopy bezrobocia i wzrostu PKB w dłuższej perspektywie nie odbiegają od prognoz przedpandemicznych.
FED: – Amerykańska Rezerwa zrobi wszystko co w jej mocy i tak długo jak będzie trzeba, aby wesprzeć ożywienie gospodarcze. Kryzys w amerykańskiej służbie zdrowa będzie miał znaczny wpływ na aktywność gospodarczą, zatrudnienie oraz inflacje w perspektywie średnioterminowej.
Fed wyraźnie sygnalizuje, że w żaden sposób nie wyszliśmy jeszcze z lasu, powiedział James McCann, starszy ekonomista Aberdeen Standard Investment Senior Global Economist.
Dziennikarze w USA środową konferencję opisują jako ponurą, miliony ludzi przez dłuższy czas nie będą mogli wrócić do pracy. – Jest to największy wstrząs gospodarczy, w USA i na świecie, naprawdę, w żywej pamięci. – mówił Powell na konferencji prasowej. – Przeszliśmy od najniższego poziomu bezrobocia od 50 lat do najwyższego od prawie 90 lat, i zrobiliśmy to w dwa miesiące.
Donald Trump od początku sugerował ożywienie ekonomiczne w kształcie litery V, ale konferencja FED przedstawia zupełnie inną ścieżkę powrotu na właściwe tory. Trump natomiast upiera się na majowych raportach dot. miejsc pracy, gdzie stopa bezrobocia spadła do 13,3% i według niego jest to dowód na to, że gospodarka ma się naprawdę dobrze.
Agresywne manewry polityki monetarnej
Na początku pandemii FED obniżył stopy procentowe do zera i zobowiązał się już wtedy do ich utrzymania do momentu, aż gospodarka odetchnie pełną piersią. Oprócz tego wpompowano miliardy w system finansowy wykupując amerykańskie obligacje skarbowe, inne aktywa, aby zachęcić banki do kontynuowania działalności kredytowej. Za wszelką cenę próbowano nie dopuścić do załamania rynku. Analitycy w Waszyngtonie doceniają agresywną reakcję FED. Republikański senator John Kennedy nazwał Powella „finansową gwiazdą rocka”.
Bronił planu banku, aby kontynuować zakupy aktywów na obecnym poziomie, pomimo krytyki, że takie posunięcia pomagają przede wszystkim zamożnym inwestorom – „z wielkim kapitałem”.