w

FIRMY PRZEWIDUJĄ SPADEK SPRZEDAŻY i ZWOLNIENIA! – Investory VETO

  • Kontynuacja serii Wapniaka pt. „Lord of the Inflacja”.
  • Przewidywania na temat możliwych scenariuszy deflacyjnych przy obecnym kryzysie.
  • Komentarz do najnowszych danych opublikowanych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego na temat dynamiki sprzedaży detalicznej w grudniu 2020 i oczekiwań przedsiębiorców wobec nadchodzącego miesiąca.

GUS potwierdza w swoich danych fakt spadku dynamiki sprzedaży detalicznej w porównaniu do tego samego okresu w roku 2019. Co było do przewidzenia, sprzedaż detaliczna towarów zanotowała największe spadki w marcu, kwietniu, październiku, listopadzie i grudniu, czyli w miesiącach wprowadzenia twardego lockdownu na terenie całego kraju.

  • Z drugiej zaś strony, wzrosła produkcja, co można tłumaczyć obawą przed hiperinflacją i traktować jako próbę dostosowania się rynku do nowej rzeczywistości.
  • Obecna sytuacja gospodarcza sprzyja też zwiększaniu się ilości oszczędności Polaków, co zdecydowanie nie jest po myśli państwowych finansistów, wśród których wciąż dominuje paradygmat rozwoju opartego o kredyt.

Chaos polityki Rady Ministrów

Maciej Wapiński zauważa, że po okresie chwilowego poluzowania obostrzeń i ogłoszenia przez rząd zwycięstwa nad wirusem, nastąpił czas absolutnie chaotycznej polityki Rady Ministrów.

Centralni planiści zorientowali się, że stymulacja popytu, poprzez kreację pieniądza o niskim koszcie, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Stąd dramatyczne i jednocześnie komiczne apele Ministra Finansów, Tadeusza Kościńskiego, aby Polacy zaczęli wyciągać pieniądze „spod materaca” i zaczęli je wydawać.

W drugiej części materiału, Wapniak omawia ankietę GUSu na temat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach na styczeń 2021 r. Oczekiwania większości branż są zdecydowanie negatywne.

W ankietach umieszczone zostało pytanie na temat wpływu pandemii COVID-19 na perspektywę rozwoju. Ogromna część przedsiębiorców przewiduje mniejszą ilość zamówień i spadek poziomu zatrudnienia w swoich firmach. Maciej Wapiński zwraca uwagę, że te punktowe spadki mogą uruchomić efekt domina i przynieść nam dotkliwy kryzys gospodarczy.

DEJ WINCYJ – 51 proc. Polaków popiera bezwarunkowy dochód podstawowy

maxresdefault 34

MOJA RODZINA STRACIŁA PONAD MILION ZŁOTYCH [ZOBACZ JAK]