w

Prezes NBP dla Gazety Polskiej. Możliwy wzrost stóp procentowych. Glapiński przeciwnikiem euro

Prezes NBP jest znany ze swojego specyficznego podejścia do polityki pieniężnej i wprowadzenia euro w Polsce. Adam Glapiński udzielił wywiadu tygodnikowi Gazeta Polska. Część rozmowy udostępnił portal niezalezna.pl. Prezes NBP odnosi się m.in. do ataków na jego osobę, tarczy antyinflacyjnej i stóp procentowych.

Adam Glapiński o tarczy antyinflacyjnej

W rozmowie, którą przeprowadził Tomasz Sakiewicz, prezes NBP powiedział, że wprowadzona tarcza to pozytywna zmiana, która jego zdaniem obniży inflację. Jak dodał – dzięki tym rozwiązaniom widać szanse na wyhamowanie inflacji. Zdaniem Adama Glapińskiego doprowadzi to do mniejszych cen za energię i inne produkty, co przełoży się na brak wahań w poziomie życia Polaków. Jednak podkreślił on również, że w 2022 inflacja wciąż będzie podwyższona, a w roku 2023 wróci do założonych celów.

Dalsza walka z inflacją

Jak powiedział prezes NBP – „jest przestrzeń do wzrostu stóp procentowych”. Jego zdaniem nie jest ona nieograniczona, bo „nie możemy zdusić gospodarki”. Glapiński podparł się również przykładem Węgrów, którzy wprowadzili górny limit ceny benzyny. W opinii prezesa są to działania radykalnie nierynkowe. Glapiński zaznaczył również, że za jego kadencji nie będzie w Polsce mowy o wprowadzeniu euro. Dodał też, że sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo dobra.


Zobacz także: Węgry wprowadzają ceny maksymalne na paliwa, aby walczyć z rosnącą inflacją


fot: Adam Glapiński Piotr Malecki dla NBP/ Wikimedia commons.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sytuacja w branzy aut

Sytuacja w branży motoryzacyjnej przestaje mieć sens

morawiecki szczepienia

Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych? Morawiecki dla Super Expressu