w

Glapiński przeciwko przyjęciu euro. Własną walutę trzeba utrzymać na zawsze!

fot: Adam Glapiński/ Piotr Małecki/ Wikimedia commons

Euro w Polsce?

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, odniósł się do wszelkich spekulacji odnośnie wprowadzenia euro w Polsce. Dla prezesa NBP suwerenność prowadzenia polityki pieniężnej jest niezwykle ważna. „Własną walutę trzeba utrzymać na zawsze” – powiedział w wywiadzie dla „Gazety Bankowej”.

„Własną walutę trzeba utrzymać – nie, jak niektórzy mówią, najdłużej jak się da, ale utrzymać na zawsze” – jednoznacznie przyznał prezes Adam Glapiński w wywiadzie dla „Gazety Bankowej”. „Własna waluta jest niezwykle korzystna dla kraju, który się rozwija. Dzięki temu mamy trwałe warunki, by iść szybciej o 2-2,5 proc. niż bogate państwa UE” – dodał.

  • Jak podkreślił prezes NBP – złoty pomógł polskiej gospodarce łagodniej przejść przez kryzys wywołany pandemią. Dodał również, że gdybyśmy posiadali euro, to efekt mógłby być podobny do tego, co wydarzyło się w Hiszpanii i we Włoszech – spadek aktywności gospodarczej i wzrost bezrobocia.

Glapiński odniósł się również do aktualnej sytuacji i rosnącej inflacji, która w społeczeństwie budzi wiele kontrowersji.

  • Zdaniem Adama Glapińskiego, to jednak problem przejściowy i należy zwrócić uwagę na inne dane z gospodarki, które według niego są pozytywne.

„W tej chwili w zasadzie wszystkie procesy gospodarcze są pozytywne. Inflacja jest na podwyższonym poziomie, według sygnalnego odczytu GUS za maj wzrosła ona do 4,8 proc., ale to nas nie zaskakuje” – powiedział prezes NBP.

Źródło: Gazeta Bankowa

Zobacz także: 3,6 mld w Bitcoinie zniknęło wraz z założycielami Africrypt. Czy to scam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 lipca rozpocznie się loteria szczepionkowa. Rząd zdradza szczegóły

1 lipca rozpocznie się loteria szczepionkowa. Rząd zdradza szczegóły

Marsz Niepodległości w Warszawie - podpalone mieszkanie. Jest wyrok dla sprawcy

Marsz Niepodległości w Warszawie – podpalone mieszkanie. Jest wyrok dla sprawcy