w , , , ,

Grzechy i afery Deutsche Bank. Too big to fall?

Dochodzenie w sprawie FinCEN Files wykazało, że kierownictwo Deutsche Bank wiedziało, że bank może być wykorzystany do prania pieniędzy. To najnowsza wiadomość z długiej serii skandali z największego banku w Niemczech.

Grzechy i afery Deutsche Bank. Too big to fall

Największym rakiem kryzysu gospodarczego w 2008 roku były kredyty subprime. Deutsche Bank wykupił największą ilość słabo zabezpieczonych kredytów hipotecznych. Owinął je w kilka bardziej złożonych produktów finansowych, załatwił najlepsze oceny i sprzedał innym bankom jako bezpieczne produkty inwestycyjne. Kiedy rynek się załamał – wyszło na jaw, że obligacje są bezwartościowe.

Jednocześnie DB stawiał na krach i zarobił na tym sporo pieniędzy.

W 2013 roku bank otrzymał pierwszą karę; musiał wypłacić 1,9 mld dolarów na rzecz znacjonalizowanych wówczas amerykańskich finansistów budowlanych Freddiego Maca i Fannie Mae.

Bank poszedł na ugodę z władzami USA w 2017 roku. Wstępne rozmowy opiewały na 14 miliardów dolarów, co odpowiadało finansowej ruinie Deutsche Banku. W końcu bank zapłacił 7,2 miliarda dolarów.

Pranie pieniędzy w Rosji

W trakcie negocjacji ugody z władzami amerykańskimi, w 2015 roku wyszedł kolejny skandal. Według ustaleń śledczych, bank wykorzystał transakcje giełdowe do wyprania brudnych pieniędzy o wartości 10 mld dolarów w rublach rosyjskich. Ponieważ transakcje te były przeprowadzane w dolarach, władze USA ponownie interweniowały. Tym razem kara: 600 milionów dolarów. Następnie Deutsche Bank zakończył praktykę bankowości inwestycyjnej w Rosji.

Manipulacja stopami procentowymi

Euribor i Libor są skrótami od konkretnych referencyjnych stóp procentowych. Euro Interbank Offered Rate (Eurobor) określa stopy procentowe, po których banki europejskie mogą przyznawać sobie nawzajem obligacje denominowane w euro. Libor (London Interbank Offered Rate) służy jako podstawa dla transakcji finansowych w określonej wielkości, na przykład w zakresie instrumentów pochodnych lub kredytów hipotecznych.

W 2013 r. Komisja Europejska nałożyła grzywnę w wysokości 1,7 mld euro na sześć dużych banków międzynarodowych po tym, jak przedsiębiorcy manipulowali stopami procentowymi. Największą karę w wysokości 725 mln euro zapłacił Deutsche Bank, który później został ukarany przez władze brytyjskie i amerykańskie kolejnymi 2,5 mld dolarów.

Naruszenie embarga amerykańsko-irańskiego

Kolejne grzywny nałożone na DB to motyw jak władze amerykańskie stwierdziły, że bank naruszył amerykańskie embargo na Iran.

W 2015 roku bank wypłacił 260 mln dolarów, czyli znacznie mniej niż 1,4 mld dolarów, które musiał wypłacić rywal Deutsche Bank, Commerzbank, w związku z podobnymi oskarżeniami.

Stosunki Z Jeffery`m Epsteinem

Poważnym błędem było przyjęcie Jeffreya Epsteina jako klienta w 2013 roku.

komentował bank po kolejnych skandalach pedofilskich

To była cicha odpowiedź Deutsche Banku po tym, jak Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (DFS) nałożył na bank karę finansową w wysokości 150 miliardów dolarów.

Deutsche Bank wiedział o “strasznej kryminalnej przeszłości Epsteina” i nadal nie zrobił nic w sprawie “regularnych, podejrzanych wypłat” – komentowała komisja. Transakcje te były również związane z seksualnym wykorzystywaniem nieletnich. Skazany przestępca seksualny i miliarder odebrał sobie życie podczas pobytu w więzieniu w sierpniu 2019 roku.

Danske Bank

Deutsche Bank odegrał również rolę w jednym z największych na świecie skandali związanych z praniem pieniędzy – jako bank pośredniczący Danske Bank. W latach 2007-2015 przez oddziały duńskiego banku przepływały podejrzane przelewy o wartości około 200 mln euro. DFS po raz kolejny oskarżyła bank o “niewłaściwy nadzór nad swoimi klientami”. Od tego czasu Deutsche Bank zainwestował około miliarda dolarów w poprawę audytu wewnętrznego, przyjmując 1500 pracowników do oddziałów nadzorczych.

Krach na akcjach

Skandale przede wszystkim poważnie nadszarpnęły reputację banku. Wszystko miała odwzorowania w jego wartości rynkowej, która runęła. W ciągu 20 lat straciły one 85%. Kapitalizacja rynkowa banku wynosi obecnie zaledwie 16 mld euro. Tylko ci, którzy kupili swoje pierwsze akcje Deutsche Banku w tym roku, mogą być zadowoleni z plusu wynoszącego 25%.

image 12

Paul Manafort arrives in court (picture-alliance/AP Photo/S. Wenig)

Pojawiające się w dokumentach dziesiątki wybitnych postaci czytane są jako te, które są dobrze skomunikowane z osobami o poglądach politycznych. Wśród nich jest Paul Manafort, były kierownik kampanii Donald Trump, który został skazany za oszustwa i uchylanie się od płacenia podatków. JP Morgan poinformował, że przeniósł pieniądze pomiędzy Manafortem a jego współpracownikami z firm fasadowych jeszcze we wrześniu 2017 roku, długo po tym, jak jego powiązania z rosyjskimi urzędnikami ukraińskimi i podejrzenia o pranie pieniędzy zostały szeroko zgłoszone.

Chcesz szukać skarbów? Lepiej uważaj!

Chcesz szukać skarbów? Lepiej uważaj!

Panika finansowa pomaga uruchomic nowojorska gielde. Umowa Buttonwood

Panika finansowa pomaga uruchomić nowojorską giełdę. Umowa Buttonwood