w

GUS: nowe dane o sprzedaży. Wyniki gorsze od oczekiwań

Nowe dane o sprzedaży – jest duży spadek

Styczniowy lockdown wyraźnie widać w najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w tym miesiącu była niższa o 6 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, oraz niższa o 24,9% w porównaniu do grudnia 2020 r. – podał w piątek GUS. Spadek jest większy, niż oczekiwali ekonomiści.

  • Powód spadku sprzedaży jest oczywisty – ponowne zamrożenie sprzedaży w centrach handlowych. Restrykcje dotyczące zakupów w galeriach zostały poluzowane dopiero z początkiem lutego.
  • Ekonomiści spodziewali się spadku sprzedaży w styczniu, jednak oczekiwali, że będzie on znacznie mniejszy.

Jak podaje GUS, w styczniu 2021 r. najgłębszy spadek sprzedaży detalicznej w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. odnotowały podobnie jak w poprzednich miesiącach podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą i obuwiem. 

  • Sprzedaż spadła aż o 40,8 proc. wobec wzrostu o 10,5 proc. przed rokiem. To pokazuje skalę uderzenia w tę branżę podczas zakazu otwierania galerii handlowych.
  • Spośród prezentowanych grup wzrost sprzedaży wykazały jedynie jednostki handlujące meblami, rtv, agd (o 7,1 proc.) – czytamy w komunikacie GUS-u.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ministerstwo Zdrowia: mamy początek trzeciej fali. LOCKDOWN Z KARTONU

Ministerstwo Zdrowia: mamy początek trzeciej fali. LOCKDOWN Z KARTONU

Prezydent Ciechanowa broni przedsiębiorców. Kosiński walczy z sanepidem!

Prezydent Ciechanowa broni przedsiębiorców. Kosiński walczy z sanepidem!