w , ,

GUS PODAŁ DANE O INFLACJI KONSUMENCKIEJ W POLSCE. MAMY SIĘ O CO MARTWIĆ!

GUS PODAŁ DANE O INFLACJI KONSUMENCKIEJ W POLSCE. MAMY SIĘ O CO MARTWIĆ!

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2020 r. wzrosły rdr o 3,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

 • Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w listopadzie ceny rok do roku wzrosły o 3,0 proc., a miesiąc do miesiąca nie zmieniły się.
 • Ceny usług finansowych świadczonych przez banki i inne instytucje wzrosły w listopadzie o 43,9 proc. rok do roku – podał GUS.
 • Miesiąc do miesiąca ceny usług nie zmieniły się.
 • Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w grudniu o 0,6 pkt. do 72,6 pkt., sugerując narastanie tendencji inflacyjnych – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
 • W listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 1%), mieszkania (o 0,2%) oraz łączności (o 1,0%), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc. i po 0,04 pkt proc.
 • Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 1,2%), żywności (o 0,1%) i transportu (o 0,2%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc. i po 0,02 pkt proc
Screenshot 9600e25d192fdc9b1

BIEC podaje, że od lipca tego roku wskaźnik systematycznie rośnie, wskazując tym samym na utrzymywanie się w gospodarce silniejszej niż w pierwszej połowie roku presji inflacyjnej.

 • Podwyższona inflacja przywodzi na myśl głównie ceny produktów. Słabnąca pozycja waluty ma być związana z drożejącymi produktami na półkach sklepowych. Jednak w przypadku obecnej inflacji mamy do czynienia z innym mechanizmem.
 • Jeżeli popatrzymy na to, co się dzieje w usługach – to tam w ujęciu rocznym obserwujemy 7-proc. wzrost cen. Część z nich to usługi, na które państwo ma wpływ – na przykład wywóz śmieci, za który płacimy 50 proc. więcej niż przed rokiem – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
 • Do tego przyczynił się wzrost kosztów za składowanie śmieci. Ale podrożały też inne usługi – głównie z powodu ostrej podwyżki płacy minimalnej. Od stycznia jest ona podniesiona o przeszło 16 proc. To dużo więcej niż inflacja i przeciętny poziom płac. To zaowocowało podniesieniem płac tam, gdzie one były stosunkowo niewysokie i gdzie stanowią dużą część kosztu usługi. Jako społeczeństwo nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że usługi są drogie – dodał.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  • Kuba w Polsce możemy nie doznać deflacji, a co dopiero szoku z nim związanego. Szybciej spodziewałbym się stagflacji, ale nasze czarne scenariusze się jeszcze nie ziszczą. Do wielkiego resetu jeszcze będziemy musieli trochę poczekać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Putin pogratulował Bidenowi zwycięstwa w wyborach

Putin pogratulował Bidenowi zwycięstwa w wyborach

maxresdefault 19

ZWAŁA KURSU CD Projekt Red po premierze CYBERPUNK 2077 – Co dalej?