w

GUS podał szybki odczyt inflacji za sierpień. Jest bardzo źle!

Temat inflacji w Polsce nas nie opuszcza. Z każdym miesiącem coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z rosnących cen, trudno tego nie zauważyć, normalne zakupy w sklepach kosztują nas coraz więcej. Drażliwym tematem są również stopy procentowe, które cały czas stoją na niezmiennie niskim poziomie – referencyjna stopa procentowa w Polsce wynosi 0,1 proc. w skali rocznej, kredyt jest rekordowo tani.

Co ciekawe, niektóre państwa w Europie zaczęły już mocno reagować – przykładowo, Węgrzy dokonali ostatnio 3 podwyżki stóp procentowych o 30 pb. Stopa bazowa u Węgrów wynosi aktualnie 1,5%, co jest najwyższą stopą procentową w UE.


Więcej przeczytasz tutaj: Węgrzy znowu podnoszą stopy procentowe. To już 3 podwyżka w ciągu kilku miesięcy


  • Według GUS, inflacja w lipcu wyniosła rekordowe 5%, co wyrównało poziom inflacji z maja 2011 roku. W porównaniu z ub. rokiem, ceny rosły aż o 5%. Niestety, trend ten jest kontynuowany, inflacja w sierpniu znowu rośnie.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,4% (wskaźnik cen 105,4), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2) – poinformował GUS.

Warto podkreślić, że wynik ten znacząco odbiega od celu inflacyjnego, który jest ustalony na poziomie 2,5 proc. Ceny w sierpniu, według szybkiego szacunku GUS, rosły aż o 5,4 proc. w porównaniu do ub. roku.

image 108
ŹRÓDŁO DANYCH: GUS

PS. W Strefie Premium uczymy się m.in. jak zachować wartość swoich pieniędzy – ochronić je przed inflacją. Więcej informacji w linku poniżej:

KLIKNIJ TUTAJ!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarabia na studia projektując domy, w wirtualnym świecie!

Ta dziewczyna utrzymuje się z projektowania domów w „Simsach”. Ile zarabia?

Wybory w Niemczech – Scholz w natarciu

Wybory w Niemczech – Scholz w natarciu