w ,

Inflacja w grudniu wystrzeliła w kosmos. 10% coraz bliżej

8,6% – tyle wyniosła inflacja w grudniu według szybkiego odczytu podanego przez Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał dane o inflacji za grudzień

Aktualnie jesteśmy w momencie, kiedy pieniądz traci na wartości w tempie niewidzianym od bardzo dawna. Ostatni raz ceny rosły tak szybko w 2000 roku. Każdy miesiąc jest coraz gorszy, co potwierdzają dane GUSU. We wrześniu odczyt inflacji wyniósł 5,9%, w październiku 6,8%, a w listopadzie 7,8%. Grudniowy odczyt niestety nie dał nam dobrych informacji, bo inflacja wyniosła aż 8,6%…

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6%
(wskaźnik cen 108,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,9% (wskaźnik cen 100,9). – poinformował GUS.

image 273
Źródło: GUS

Stopy procentowe rosną, a szczyt inflacji dopiero przed nami

RPP w końcu zauważyło problem rosnącej inflacji. 4 stycznia Rada zdecydowała o dalszym zacieśnianiu polityki pieniężnej, co przełożyło się na czwartą z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Referencyjna stopa procentowa wynosi aktualnie 2,25 proc. Jak wynika z narracji prezesa NBP Glapińskiego, w następnych miesiącach szykują się kolejne podwyżki. Rząd próbuje również łatać dziury poprzez tarcze antyinflacyjne. W piątek 7 stycznia Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejną tarczę antyinflacyjną, która ma zawierać w sobie m.in. obniżkę VAT na paliwo.

  • Duża część ekonomistów przewiduje, że szczyt inflacji nastąpi dopiero w drugim kwartale 2022 roku. Chodzi o podwyżki cen prądu i gazu, które mogą napędzić wzrost cen.

Podsumowując – następne miesiące będą dla Polaków bardzo trudne, a osoby posiadające znaczne oszczędności mogą stracić bardzo dużo, jeżeli nie podejmą odpowiednich działań.


Zobacz także: KAZACHSTAN: PROTESTY PRZERADZAJĄ SIĘ W WOJNĘ DOMOWĄ. ROSJA I TADŻYKISTAN WYSYŁAJĄ WOJSKA

Fot: Screenshot/Mroczny Rycerz (2008)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

inflacja bedzie dalej rosla

Odczyt inflacji za grudzień już dzisiaj. Wzrost cen powyżej 8 proc.?

inflacja w strefie euro

Nowy rekord inflacji w strefie euro