w

Inflacja w październiku wystrzeliła. GUS podał finalny odczyt

Szybki odczyt inflacji za październik:

Szybki odczyt inflacji za październik wprowadził część społeczeństwa w osłupienie. W tym miesiącu, w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny rosły aż o 6,8% – wynikało z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Jednak GUS opublikował 15 listopada finalny odczyt, który pokrywa się ze wstępnymi założeniami. Warto podkreślić, że we wrześniu ceny r/r rosły o 5,9 proc. Jest to więc bardzo duży przeskok i znaczne przyśpieszenie inflacji.

Inflacja w październiku wprowadziła część społeczeństwa w osłupienie. W tym miesiącu, w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny rosły aż o 6,8% - wynikało z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak GUS opublikował 15 listopada finalny odczyt, który okazał się być jeszcze gorszy niż wstępne założenia. Warto podkreślić, że we wrześniu ceny r/r rosły o 5,9 proc. Jest to więc bardzo duży przeskok i znaczne przyśpieszenie inflacji.
Inflacja w Polsce

Stopy procentowe:

Co ciekawe, Polska zaczęła reagować na ten problem dopiero teraz. W poprzednich miesiącach słyszeliśmy tylko, że jest to zjawisko przejściowe i nie ma się czym przejmować. Jednak w ostatnim czasie RPP dwukrotnie podniosła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 1,25 proc. Rynek nie wyklucza kolejnych podwyżek w najbliższym czasie.

Obecnie bardziej prawdopodobny jest dalszy wzrost stóp proc., ale trudno przewidzieć, czy ta ocena nie ulegnie zmianie; Rada Polityki Pieniężnej nie formułuje deklaracji dotyczących przyszłych decyzji – napisał w odpowiedzi na pytania PAP Biznes prezes NBP Adam Glapiński.


Zobacz także: Kredytobiorcy – raty idą do góry. RPP podniosło stopy procentowe!


Finalna inflacja w październiku:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,8% (przy wzroście cen towarów i usług po – 6,8%).
W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,1% (w tym towarów – o 1,3% i usług – o 0,3%).

  • Ceny w październiku, w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku rosły o 6,8%.

Z tej okazji, przypomnijmy sobie klasyka kanału VETO. BUŁA, ŁOKIEĆ, INFLACJA!

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Austria wprowadza lockdown dla niezaszczepionych

Austria wprowadza lockdown dla niezaszczepionych

inflacja ropa surowce1

Surowce: inflacja i ryzyko amerykańskiej interwencji na rynku ropy