w

Innowacje JSW- zmarnowane niemal 80 milionów

Państwowa efektywność- Innowacje JSW

Trzy lata temu powołano spółkę JSW Innowacje. Miała ona realizować program „jakości i efektywności”. Jej prezesem został Tadeusz Wenecki. Misją spółki było „uzyskanie statusu wiodącego na rynku europejskim centrum innowacji dla górnictwa”.

  • Z audytu działalności JSWI za okres od maja 2017 r. do czerwca 2020 r., autorstwa kancelarii Dentons, wynika, że spółka mająca być centrum badawczo-rozwojowym giełdowej grupy JSW de facto zmarnowała 78,6 mln zł – czytamy w „PB”.

Gazeta cytując główną puentę audytu wskazała, że głównym celem, którym kierowało się JSW Innowacje przy wydawaniu środków od JSW, było „samo rozdysponowanie tych środków według własnego uznania, niezależnie od tego, czy prowadziłoby to do osiągnięcia jakichkolwiek innowacji i czy przynosiłoby wymierne korzyści”.

  • Według prawników Dentonsa żaden z przeanalizowanych 30 projektów JSWI przez ponad trzy lata działalności spółki nie zaowocował komercyjnym zastosowaniem, a tym samym nie przyniósł korzyści grupie JSW w postaci oszczędności czy dodatkowych zysków.
  • Zdaniem autorów audytu JSWI wydawała pieniądze „niegospodarnie” i „nieefektywnie”, „w zasadzenie bez konsultowania z JSW jego bieżących potrzeb, a niekiedy mimo wyraźnego braku takich potrzeb.

„Nie znam tych ustaleń, więc nie mogę ich komentować” – powiedział prezes JSWI w latach 2017-2019 Tadeusz Wenecki. Z kolei Jacek Srokowski, od 2017 r. do lutego 2020 r. wiceprezes, a od kwietnia do października 2020 r. prezes JSWI powiedział dziennikowi, że spółka matka „otrzymywała wszystkie niezbędne, określone w umowie, informacje”. „Zarzuty są nieprawdziwe i wydaje mi się, że wynikają z rozgrywek personalnych” – dodał Srokowski w „PB”.

ŹRÓDŁO

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Straszna ale jakże prawdziwa miniaturka , wydają pieniądze z podatków na syf i chwalą się innowacyjnością itp , przez te spółki skarbu państwa znajdujemy się w tak zwanej czarnej dziurze
    politycy obsadzają je swoimi 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koronawirus. Ponowny lockdown w Wielkiej Brytanii

Koronawirus. Ponowny lockdown w Wielkiej Brytanii

Poczta Polska otrzyma rekompensatę za wybory, które się nie odbyły

Poczta Polska otrzyma rekompensatę za wybory, które się nie odbyły