w

Jak zniszczyć fundusz inwestycyjny? Poradnik dla początkujących – Jakub Mościcki. VETO

Słowniczek pojęć pod webinar z Jakubem Mościckim Jak zniszczyć fundusz inwestycyjny? Poradnik dla początkujących. Przykład GAMESTOP, Melvin Capital i Robinhood.

  • Short – granie na spadki jakiegoś aktywa – w tym przypadku akcji. Polega to na tym, że pożyczamy akcję od kogoś kto chce mieć ta akcje na długi okres i sprzedajemy ją na rynku zakładając, że w krótkim terminie ona spadnie. Powiedzmy, pożyczamy tą akcje, sprzedajemy na rynku za sto złotych, czekamy miesiąc lub dwa, akcja zgodnie z naszymi założeniami spada do 50 zł, odkupujemy ją za 50 zł, oddajemy osobie, która chce trzymać na długi okres. Różnica ceny po której sprzedaliśmy, odkupiliśmy to nasz czysty zysk.
  • Naked short – goły short – wygląda to tak samo – sprzedajemy za 100 zł, odkupujemy za 50 zł tylko, że my tej akcji nie mamy, dlatego jest naked, jest niepokryta. Komuś mówimy, że je mamy, sprzedajemy, klepiemy go po plecach mówiąc, że będzie pan zadowolony, mimo, że akcji nie mamy, ale cała transakcja działa dokładnie tak samo tylko nie mamy akcji.
  • Short squeeze – jak sprzedajemy akcje z pierwszego przykładu akcje za 100 zł, ale rynek nie pójdzie w naszą stronę tylko odwrotną. Sprzedaliśmy za 100 zł, odkupujemy za 120 zł i oddajemy właścicielowi. Jesteśmy stratni.

Melvin, Gamestop, Robinhood…

Problem pojawia się jak szortujących jest bardzo dużo i oni muszą zamykać transakcje short – która polega na odkupieniu – więc coraz więcej pojawia się kupujących, a im więcej kupujących tym cena idzie wyżej. Im cena idzie wyżej do góry tym pojawia się więcej osób, które muszą zamknąć shorta, a to powoduje wzrost popytu – wzrost ceny.

Im więcej zamykających tym jest większa cena, a im większa cena tym więcej zamykających, a im więcej zamykających tym wyższa cena – tak powstaje spirala. Na wykresie mamy wtedy pioną kreskę.

Problem kiedy pojawiają się straty, które przekraczają nasz początkowy wkład.

  • Opcje – dzisiaj nasza akcja na którą się zasadzamy jest warta 3 dolary to my możemy sobie zawrzeć opcję, która nam da opcje odkupienia tej akcji za 5 dolarów – na przykład za rok. Jeśli cena akcji będzie wynosiła 1 dolar na rynku – to my z naszej opcji nie skorzystamy, bo bezsensu jest korzystać z opcji jak można kupić na rynku taniej. W odwrotnej sytuacji jeśli cena akcji na rynku będzie 10 dolarów, a my opcje kupienia od wystawcy opcji po pięć dolarów to już jesteśmy w sporym zysku. Tak działają opcje. One oczywiście działają w drugą stronę.

Teraz możemy iść dalej w opowieść Jakuba Mościckiego.

Napisane przez Michał Sadurski

Ja tu tylko sprzatam ;)

Impreza w Rybniku. Policja z pałkami i gazem – będą strajki

Impreza w Rybniku. Policja z pałkami i gazem – będą strajki

Melvin Capital ze stratą ponad 53% – będzie bankructwo?

Melvin Capital ze stratą ponad 53% – będzie bankructwo?