w

Jarosław Gowin: Mieszkanie plus nieudaną próbą. Będzie kolejny program

Fot: Piotr Drabik/ Wikimedia commons.

Mieszkanie plus nieudaną próbą.

Rząd bohatersko próbuje „ratować” rynek nieruchomości, z tego też powodu powstał program „mieszkanie plus”. Wszyscy widzieliśmy, że mieszkania budowane przez rząd okazały się być niewypałem. Ceny nie były konkurencyjne, jakość również nie była na najwyższym poziomie.

W 2020 r. w Polsce oddano najwięcej mieszkań od 1979 r. Wciąż jednak odczuwamy szacowany na około 2 mln dramatyczny deficyt lokali, co plasuje nas w ogonie państw UE – przyznał w „Rzeczpospolitej” Jarosław Gowin.

Wicepremier powiedział, że mieszkanie plus okazało się nieudaną próbą.

  • „Program „Mieszkanie plus” był pierwszą próbą zmierzenia się z tym wyzwaniem. – Był jednak próbą – delikatnie mówiąc – mało udaną. Dlaczego? Nie został dobrze oszacowany.”

Koszt tych mieszkań nie jest konkurencyjny ani nie są to inwestycje atrakcyjne z punktu widzenia samorządów – powiedział.


Mimo wszystko, rząd brnie w to dalej. Powstaje kolejny program mieszkaniowy – Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM).

  • Wicepremier podał, że na bazie doświadczeń (i mankamentów) „Mieszkania plus” przygotowano nowy pakiet mieszkaniowy. – Jego fundamentem są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) i ścisła współpraca z samorządami – zaznaczył.
  • Minister rozwoju zaznaczył, że program jest skierowany głównie do wyludniającej się Polski powiatowej.

Dlatego opracowaliśmy realny i precyzyjny program wspierania budowy mieszkań na wynajem z relatywnie niskim czynszem. Te lokale będą dostępne dla młodych rodzin czy osób średniozamożnych – podkreślił wicepremier.

Jak wyjaśnił, „samorządy dysponują ogromnymi zasobami gruntów, które można wykorzystać pod budowę mieszkań, ale często problemem są pieniądze”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rząd znalazł jeden dziwny trik na nacjonalizację firm

Rząd znalazł jeden dziwny trik na nacjonalizację firm

PayPal i kryptowaluty. Spółka dokonała wielkiego przejęcia

PayPal i kryptowaluty. Spółka dokonała wielkiego przejęcia