w

Jarosław Gowin: Mieszkanie plus nieudaną próbą. Będzie kolejny program

Fot: Piotr Drabik/ Wikimedia commons.

Mieszkanie plus nieudaną próbą.

Rząd bohatersko próbuje “ratować” rynek nieruchomości, z tego też powodu powstał program “mieszkanie plus”. Wszyscy widzieliśmy, że mieszkania budowane przez rząd okazały się być niewypałem. Ceny nie były konkurencyjne, jakość również nie była na najwyższym poziomie.

W 2020 r. w Polsce oddano najwięcej mieszkań od 1979 r. Wciąż jednak odczuwamy szacowany na około 2 mln dramatyczny deficyt lokali, co plasuje nas w ogonie państw UE – przyznał w “Rzeczpospolitej” Jarosław Gowin.

Wicepremier powiedział, że mieszkanie plus okazało się nieudaną próbą.

  • “Program “Mieszkanie plus” był pierwszą próbą zmierzenia się z tym wyzwaniem. – Był jednak próbą – delikatnie mówiąc – mało udaną. Dlaczego? Nie został dobrze oszacowany.”

Koszt tych mieszkań nie jest konkurencyjny ani nie są to inwestycje atrakcyjne z punktu widzenia samorządów – powiedział.


Mimo wszystko, rząd brnie w to dalej. Powstaje kolejny program mieszkaniowy – Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM).

  • Wicepremier podał, że na bazie doświadczeń (i mankamentów) “Mieszkania plus” przygotowano nowy pakiet mieszkaniowy. – Jego fundamentem są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) i ścisła współpraca z samorządami – zaznaczył.
  • Minister rozwoju zaznaczył, że program jest skierowany głównie do wyludniającej się Polski powiatowej.

Dlatego opracowaliśmy realny i precyzyjny program wspierania budowy mieszkań na wynajem z relatywnie niskim czynszem. Te lokale będą dostępne dla młodych rodzin czy osób średniozamożnych – podkreślił wicepremier.

Jak wyjaśnił, “samorządy dysponują ogromnymi zasobami gruntów, które można wykorzystać pod budowę mieszkań, ale często problemem są pieniądze”.

Napisane przez Mateusz Ratkowski

Rząd znalazł jeden dziwny trik na nacjonalizację firm

PayPal i kryptowaluty. Spółka dokonała wielkiego przejęcia

PayPal i kryptowaluty. Spółka dokonała wielkiego przejęcia