w ,

Koniec koalicji Kukiz-PSL!

Fot: Beemwej/Wikimedia commons.

Istnieje takie powiedzenie, że w polityce nie ma przyjaciół. Kolejnym przykładem, który może nas utwierdzić w przekonaniu o słuszności takiej teorii, jest zakończenie współpracy między Polskim Stronnictwem Ludowym, a środowiskiem Kukiza.

Powodem decyzji są głosowania ws. poparcia PiSowskiego weta dla budżetu Unii Europejskiej. Posłowie Kukiza głosowali za poparciem rządu w tej sprawie. Decyzja ta spotkała się z ogromnym rozczarowaniem ze strony PSL’u. Ludowcy uznali ten ruch za szkodliwy i niegodny uprawiania poważnej polityki.

Jeśli się przekracza granicę, za którą znika chęć współpracy, może nie warto jej kontynuować – powiedział Onetowi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL

Lider ludowców poinformował też, że istnieje możliwość usunięcia z PSLu członków partii, którzy głosowali jak Kukiz’15. Podkreślił znaczenie wartości europejskich jako budulca narodowej gospodarki. Postawy popierających PiS ws. budżetu ocenił jako zbyt skrajne:

Szkoda, że dziś jest im bliżej do radykałów Zbigniewa Ziobry niż do proeuropejskiego PSL-u, które jest w centrum i chce europejskiego wsparcia dla przedsiębiorców, samorządowców, rolników, które chce silnej Polski w zjednoczonej Europie – dodaje Kosiniak-Kamysz

Co teraz będzie z Kukizem?

Źródło: onet.pl

Paweł Kukiz zadebiutował na scenie politycznej w 2015 roku, choć już wcześniej angażował się w sprawy polityczno społeczne, m.in. popierając Marka Jurka jako kandydata na prezydenta w 2010 roku, będąc członkiem komitetu poparcia dla Marszu Niepodległości czy organizując akcję Zmieleni.pl. Został także radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

W 2015 roku zdobył trzecie miejsce w wyborach prezydenckich, zdobywając 20,8% głosów. Tego samego roku, w wyborach parlamentarnych, jego ruch Kukiz’15 otrzymał co najmniej dwukrotnie mniejszy wynik – 8,81% głosów, wprowadzając ponad 40 posłów.

Kolejne lata ruchu Kukiza nie były miodowe. Z powodu różnic personalnych, jak również ideowych, ruch zaczął się kurczyć do tego stopnia, że kołem ratunkowym dla Kukiza było przyklejenie się do któregoś z większych bloków politycznych lub utworzenie innego z sojusznikiem na podobnym poziomie. I tak, jak .Nowoczesna przykleiła się do PO, Kukiz przykleił się do PSL’u – uznał ten wariant za najlepszy z możliwych.

Wracając do roku 2015, Kukiz wprowadził do sejmu wielu prawicowych polityków, zarówno tych narodowych, jak i bardziej liberalnych. Z jego ramienia, w parlamencie zasiedli, m. in.: Robert Winnicki (Ruch Narodowy), Sylwester Chruszcz, Adam Andruszkiewicz (zasilający wtedy Ruch Narodowy, obecnie obóz Zjednoczonej Prawicy), Bartosz Jóźwiak (Unia Polityki Realnej), Jacek Wilk (zasilający wtedy Kongres Nowej Prawicy, teraz Konfederacja), Jakub Kulesza (KoLiber, obecnie Konfederacja), Marek Jakubiak (obecnie Federacja dla Rzeczypospolitej), Stanisław Tyszka i Tomasz Jaskóła (byli współpracownicy Gowina).

Z kim teraz dogada się muzyk?

pap kukiz 625
Źródło: wp.pl

Nie wiadomo jaką nową drogę polityczną wybierze Paweł Kukiz. Zwróćmy jednak uwagę nie tylko na współprace z PSLem, ale na polityków, jakich wprowadził samemu do sejmu pięć lat temu. Możemy na tej podstawie sugerować, że Kukizowi bliżej do centroprawicy – umiarkowanej zarówno gospodarczo jak i światopoglądowo.

Wygląda na to, że najlepszą opcją dla Kukiza byłoby dogadać się z Porozumieniem Jarosława Gowina, które poglądowo przedstawia się jako ugrupowanie najbardziej zbliżone do poglądów muzyka. Sama partia deklaruje się jako konserwatywna w umiarkowanym stopniu, a wolnorynkowe reformy trzeba jej zdaniem wprowadzać stopniowo.

Sęk w tym, że Porozumienie jest w koalicji z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską. Wspólnie stanowią Zjednoczoną Prawicę. Z Gowinem mogłoby być Kukizowi jak najbardziej po drodze, ale z Kaczyńskim czy Ziobrą już niekoniecznie.

Jest jeszcze Konfederacja, mająca w swych szeregach posłów, których kiedyś muzyk wprowadził (Winnicki, Kulesza). Problemem może być jednak zbyt wielki radykalizm w wypowiedziach i poglądach niektórych liderów formacji, z którym Kukizowi nie po drodze. Ponadto, polityk wybrał PSL jako sojusznika, dlatego, że jak twierdzi “zaakcepował proobywatelski program”, a Korwin “nie chciał słuchać postulatów, umacniających demokrację”.

71ibsv9l1ed51
Źródło: reddit.com

Obecnie ruch Kukiz’15, w porównaniu z rokiem 2015 jest dużo mniej liczebny. Nie wypada najlepiej pod względem struktur. Mógłby jednak wzmocnić swoją drużynę, zbierając ludzi z innych środowisk.

Mamy byłych współpracowników umarłej już Polski Fair Play Roberta Gwiazdowskiego czy Bezpartyjnych Samorządowców – z ramienia których startował, współpracując z liderami. Jest również partia Strajk Przedsiębiorców Pawła Tanajno, który startował pięć lat temu z list muzyka, a obecnie jego inicjatywa ma bardzo wysokie zasięgi w internecie.

Kukiz, który kiedyś wprowadził wolnorynkowców (Kuleszę, Wilka, Jaskółę) mógłby zainteresować się również kształtującym się sojuszem trzech wolnościowych partii: Odpowiedzialność, Libertarianie i Możemy! W sierpniu 2020 roku, ugrupowania te podpisały wstępne porozumienie współpracy.

Nie wiemy jaką drogę polityczną wybierze teraz Kukiz. Ma on jednak mnóstwo współpracowników do wyboru, z którymi mógłby stworzyć jakiś nowy, polityczny blok.

Tak się zarabia na gamingu. Spekulanci rządzą ceną. Zarobili miliony na odsprzedaży konsoli

Wincyj demokracji

Wincyj demokracji