w , , , ,

Kornerowanie Ceny Cebuli – Teraz Nielegalne

cebule
Cebule

Kornerowanie ceny w skrócie można opisać jako: „zawłaszczenie znacznej większości aktywów, udziałów, towarów na konkretnym rynku, który nie jest monopolowy”. Kiedy popyt rośnie, to właściciel towarów dyktuje cenę, po jakiej sprzeda swój zgromadzony majątek.  Dla łatwego przykładu można podać sytuację z 6 wieku przed naszą erą, kiedy Thales (uważany za pierwszego filozofa zachodniej cywilizacji) zawłaszczył sobie rynek wyciskarek do oliwek. Zrobił to ponieważ przeczuł, że „ten rok” będzie niezwykle urodzajny.

Jako filozof nie był bogaty, ale za swoje oszczędności wynajął wszystkie dostępne na tamten czas wyciskarki w mieście Miletus (skąd pochodził) oraz pobliskiej miejscowości Chios. Cena najmu była niska ze względu na brak popytu. Kiedy plony okazały się obfite, to rolnicy mieli wielką potrzebę nabycia niezbędnego dla nich sprzętu, aby nie stracić plonu. Thales stał się dyktatorem ceny, wszystkie wyciskarki udostępnił z ogromnym zyskiem.  Udowodnił wtedy wszystkim, że praca umysłowa też może przynosić bogactwo.

Cebula
Cebula chwilę przed zbiorami

Farmer Vincent Kosuga – jedyny człowiek na świecie, któremu udało się kornerować cały rynek cebuli. Nikt nie powtórzy już tego czynu, ponieważ jest to teraz nielegalne.

Rynek Pszenicy w 1900-1950
Rynek Pszenicy w 1900-1950

Kosuga urodził się 17 stycznia 1915 roku. Wychowywał się w Pine Island, N. Y., i posiadał tam duże gospodarstwo rolne, w którym hodował seler, sałatę i cebulę.
Poza profesją rolnika, Kosuga był również sprytnym biznesmenem, który w latach 30′ ubiegłego wieku obstawiał na rynku kontraktów terminowych soję i pszenicę oraz inne towary, co nadal jest dobrą taktyką, którą rolnicy mogą wykorzystać do zablokowania ceny i zminimalizowania ryzyka w swojej działalności. Rynek kontraktów terminowych może również pozostawić rolnika, lub każdego, kto na nim postawi, z pustymi kieszeniami, kiedy ceny spadną. W ówczesnych latach 30′ Kosuga został srogo dotknięty przez nieudane pozycje na rynkach pszenicy.

Niezłomny Vincent nie poddaje się. W połowie lat 50’tych wyszukał okazję na rynku cebuli. Jego działania na tym rynku zaowocowało zakazem handlu tym towarem.
Kosuga zaczął przechowywać swoją cebulę, całą, na swoim gospodarstwie w 1955 roku. I nie tylko składował cebulę, ale zaczął kupować i przechowywać ją w tajemnicy w całym kraju z kilkoma partnerami. Postanowił też wykorzystać swoje uzależnienie od handlu, aby kupować kontrakty terminowe na sadzoną cebulę, a jesienią 1955 r. uwięził rynek cebuli, w zasadzie posiadając lub kontrolując każdą jedną w Stanach Zjednoczonych. Nawet te które jeszcze nie wyrosły.

Jak Vincent Kosuga kornerował rynek?

Vincent Kosuga
Vincent Kosuga

Trzymał swoją cebulę z dala od rynku i stworzył fałszywy niedobór. On i jego partnerzy powiedzieli dystrybutorom i kupującym, aby kupowali cebulę po wyższych cenach lub wyrzucili ją na rynek i wyrzucili ją do kosza. Kupujący kupili cebulę Kosuga’s, której cena wyniosła 9 milionów funtów. Kosuga i spółka wzięli to, co kupili po niskich cenach, a sprzedali po wyższej cenie.
Ale on na tym nie poprzestał i to, co zrobił, dźgnął w plecy swoich kolegów farmerów cebuli w całym kraju. Kontrolował cebulę, więc sprawił, że cena poszła w górę. Mógł też sprawić, że ceny spadły. Postawił na rynek, że ceny cebuli spadną, więc shortował cały rynek.

Rzeka cebuli w Chicago


Zabrał to, co magazynował i wywiózł ciężarówką do Chicago Board of Trade, dosłownie rynek i ulice cebulą. Wartość jednego worka na cebulę to koszt nie lada 20 centów, a worek z 50-cioma kilogramami cebuli kosztował 10 centów. Dokładnie, cena była ujemna.
Bezwartościowy towar w tym momencie, został wrzucony do rzeki Chicago. Akcja ta zdewastowała współwyznawców cebuli pozostawionych z bezwartościowym i łatwo psującym się produktem. Zgłaszano bankructwa i samobójstwa. Kosuga zarobił miliony dolarów. Zysk z położenia ręki na wszystkie cebule w USA to 8,5 miliona dolarów, przeliczając na dzisiejszą wartość, to 81,6 miliona USD.  

Vince po prostu ograł WSZYSTKICH.  Rolnicy nie mogli sprzedawać swoich towarów, ponieważ po prostu im się to nie opłacało, a konsumenci również ucierpieli poprzez brak towaru na rynku. Obywatele byli wściekli na zaistniałą sytuację, rezultatem był zakaz handlem kontraktami terminowymi na cebulę.

Jest to jedyny zakazany towar, którym nie można handlować kontraktami.   Zakaz powstał by uniknąć kolejnej sytuacji w postaci kornera cebuli, lecz przez to rolnicy też ucierpieli wraz z konsumentami. Bez rynku futures rolnicy nie mogą zaplanować w dalszą przyszłość swoich upraw.   

Wygrani są zawsze Ci, którzy są dalekowzroczni i mają wpływ na przyszłość.

Przeczytaj również Złoto Głupców

Flaga Unii Europejskiej

Długi Unii Europejskiej

Logika

William Stanley Jevons – Biografia