w

Koronawirus. „Brytyjska” mutacja już w Polsce

W Polsce wykryto pierwszy przypadek zakażenia tak zwaną brytyjską mutacją wirusa SARS-CoV-2. Laboratorium badało 100 próbek z całej Polski, zakażony jest mieszkaniec Małopolski. Niebawem mają ruszyć ogólnopolskie badania.

  • – Obecność tak zwanej brytyjskiej mutacji wirusa w Polsce została zgłoszona do międzynarodowego systemu raportowania sekwencji wirusa (GISAID) – przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Brytyjska mutacja koronawirusa

Laboratorium genXone zidentyfikowało brytyjski szczep koronawirusa u chorego z województwa małopolskiego. Informacje o swoim odkryciu Laboratorium podało na Twitterze, oficjalnie potwierdzili je także w czwartek pracownicy firmy.

  • Jak przekazano PAP w biurze laboratorium genXone, brytyjską odmianę koronawirusa wykryto w jednej ze 100 próbek przekazanych do badania przez spółkę Diagnostyka.
  • Próbki pochodziły z całego kraju. Ta, która zawiera materiał genetyczny brytyjskiej odmiany koronawirusa, należy do pacjenta z Małopolski.
  • Dział badawczo-rozwojowy laboratorium genXone prowadzi projekt sekwencjonowania koronawirusa, w ramach którego próbuje poznać zmienność, mutację koronawirusa.

Zgodnie z obecnym stanem badań oba te szczepy, które są znacznie bardziej zakaźne, nie są automatycznie bardziej niebezpieczne, ale sprzyjając zakażaniu się większej liczby osób, zwiększają obciążenie systemów opieki zdrowotnej, które w niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii czy USA, są czasami na skraju wydolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

“Prawicowy Facebook” Gazety Polskiej z opcja pobrania bazy danych

„Prawicowy Facebook” Gazety Polskiej z opcja pobrania bazy danych

Minister finansów: nie jest źle, wyciągnijcie pieniądze i wydawajcie

Minister finansów: nie jest źle, wyciągnijcie pieniądze i wydawajcie