w , ,

Koronawirus. Wielka Brytania: chaos na dworcach i lotniskach. Nowa mutacja wirusa

Rzeczniczka Downing Street poinformowała w niedzielę wieczorem, że premier Boris Johnson weźmie w poniedziałek udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego (COBR).

  • Głównym tematem jest ruch międzynarodowy do i z Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza z ruchem towarowym w obu kierunkach.
  • Decyzję ogłoszono wkrótce po tym, jak wiele krajów europejskich wstrzymało przyjmowanie osób i ruchu towarowego z Wielkiej Brytanii.
  • To reakcja na zaostrzenie przez władze brytyjskie obostrzeń w rejonie Londynu i południowo wschodniej Anglii po wykryciu szybko rozprzestrzeniającej się nowej, groźnej mutacji koronawirusa.
  • Holandia, Belgia, Włochy, Niemcy, Bułgaria, Francja i Kanada zdecydowały się na wprowadzanie ograniczeń w ruchu pasażerskim z Wielką Brytanią.

Rada Europejska wzywa państwa członkowskie UE na pilne zebranie

To reakcja na nową odmianę koronawirusa, którą wykryto w Wielkiej Brytanii. Niemcy, kierujące pracami UE, zwołały na jutro spotkanie ekspertów w ramach mechanizmu reagowania kryzysowego. Spotkanie odbędzie się o godz. 11.

W poniedziałek, o godz. 10 zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, zajmie się m.in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii; nie wykluczamy żadnego wariantu łącznie z ograniczeniem lotów z Wielkiej Brytanii – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Nowy szczep koronawirusa

Szczep, znany jako VUI-202012/01, może być nawet o 70 proc. bardziej zakaźny.

  • Jego skład genetyczny jest „bardzo wyraźny”, co jest dobrą wiadomością, bo naukowcy mają większe szanse na skuteczne badanie go. Można go wykryć poprzez sekwencjonowanie całego genomu.
  • Najnowsze dane wskazują, że szczep ten jest odpowiedzialny za 43 proc. nowych infekcji na południowym wschodzie kraju – wzrost do 59 proc. nowych przypadków we wschodniej Anglii i 62 proc w Londynie.
  • Profesor Chris Whitty, jeden z najważniejszych lekarzy w Anglii, powiadomił Światową Organizację Zdrowia o jej istnieniu – i będzie się koncentrował na analizie danych związanych z rozprzestrzenianiem się mutacji.

Pierwsze wnioski sugerują, że nowa odmiana koronawirusa nie jest bardziej śmiertelna czy wywołująca ciężkie objawy. Jest jednak za wcześnie, by uznać te wnioski, jako finalne.

Reuters zauważa, że restrykcje w podróżowaniu i ruchu towarowym ogłoszono w wyjątkowo trudnym okresie dla wielu brytyjskich firm, które starają się w ostatniej chwili zgromadzić zapasy, zwłaszcza żywności, przed 31 grudnia kiedy upływa okres przejściowy w stosunkach z UE i wejdą w życie nowe przepisy celne.

Dodatkowe patrole policji pojawiły się na zatłoczonych londyńskich dworcach kolejowych, po tym jak ludzie rzucili się do wyjazdu ze stolicy Anglii po ogłoszeniu przez premiera Borisa Johnsona nowych obostrzeń. Francja na 48 godzin zamknęła granicę z Wlk. Brytanią.

  • Mieszkańcy Londynu rzucili się do wyjazdu zaraz po tym jak rząd w nocy z soboty na niedzielę ogłosił w nowy, czwarty stopień obostrzeń. Dziesiątki tysięcy ludzi postanowiły opuścić miasto jeszcze przed ich wejściem w życie. Przez całą niedzielę dworce były całkowicie zatłoczone, a ludzie nie zachowywali bezpiecznej odległości.
  • Chaos na dworcach i lotniskach pogłębił się w niedzielę wieczorem, gdy kolejne kraje zaczęły zamykać połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Te decyzje związane były z szerzącym się w Wielkiej Brytanii nowym wariantem koronawirusa. W związku z tym na londyńskich dworcach kolejowych pojawiły się dodatkowe patrole policji. Funkcjonariusze mają egzekwować zakaz podróży w związku z COVID-19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Morawiecki miesiąc temu: “to tak jakby nad konstytucją postawić jakąś ustawę, rozporządzenie, tego u nas w porządku prawnym nie przewidujemy”

Morawiecki miesiąc temu: „to tak jakby nad konstytucją postawić jakąś ustawę, rozporządzenie, tego u nas w porządku prawnym nie przewidujemy”

Wycięli nas, lepiej od razu rozdać sznury- burmistrz Karpacza

Wycięli nas, lepiej od razu rozdać sznury- mówi burmistrz Karpacza