w

Kto kupi najwięcej benzyny za średnie wynagrodzenie? Które miejsce zajęli Polacy?

Analitycy zespołu Picodi.com zbadali, jak zmieniły się ceny benzyny w pierwszej połowie 2021 r. w stosunku do ubiegłego roku. Obliczyli także, ile litrów paliwa mogą kupić Polacy za przeciętną pensję.

  • Jak czytamy w raporcie – pierwsza połowa 2021 roku wyróżniała się wzrostami cen benzyny w stosunku do pierwszego półrocza 2020r. W Europie największe skoki cenowe zanotowały Węgry (+20,2%). W Polsce odnotowano 13-procentowy wzrost cen benzyny, co dało 8 miejsce na liście uwzględnionych krajów Europy.
  • Spadek cen benzyny odnotowano jedynie na Malcie i w Albanii, gdzie średnie ceny rok do roku nieznacznie zmalały.

Jak podaje zespół Picodi – Średnia cena paliwa w Polsce w I połowie 2021 r. wyniosła 5,03 zł. W Europie najtaniej tankują Rosjanie – w ich kraju za 1 litr benzyny płaci się w przeliczeniu 54 eurocenty. Najwięcej trzeba było zapłacić w Holandii (1,72 ).

image 85

ILE BENZYNY KUPISZ ZA ŚREDNIE WYNAGRODZENIE?

Najwięcej benzyny za średnie wynagrodzenie w Europie kupimy w Szwajcarii – 3582 litry. Na kolejnych miejscach podium uplasowały się Luksemburg (2955 l) i Dania (2328 l).

W Polsce wg najnowszego komunikatu GUS średnie wynagrodzenie wynosiło 5637,34 zł brutto (4063 zł netto). Oznacza to, że przeciętny Polak będzie mógł kupić za średnią krajową 808 litrów benzyny, co dało 25 miejsce w rankingu.

Najmniej benzyny można było kupić w Albanii, Mołdawii i Ukrainie, gdzie średnia pensja pozwala na zakup odpowiednio 289 litrów, 358 litrów oraz 389 litrów benzyny.

image 86

Zobacz także: Kryptowaluty. Kolejny fundusz ETF zaakceptowany!

CAŁY RAPORT TUTAJ: https://www.picodi.com/pl/mozna-taniej/indeks-benzyny-2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Morawiecki: Jeżeli będzie możliwość, to dopuścimy do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia

Morawiecki: Jeżeli będzie możliwość, to dopuścimy do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia

GUS podał oficjalny odczyt inflacji za czerwiec. Notujemy delikatny spadek

GUS podał oficjalny odczyt inflacji za czerwiec. Notujemy delikatny spadek