w , ,

Ktoś tu nieźle odleciał! Padła propozycja podatku od…..pracy zdalnej!

praca zdalna opodatkowanie
gf rN5b MuJJ Dqyk proponuja podatek od pracy zdalnej 1920x1080 nocrop
Źródło: cdn.galleries.smcloud.net

Deutsche Bank wyskoczył w bulwersującą propozycją dla houseworkerów. Przedstawiciele banku stwierdzili, że zdalną pracę należałoby opodatkować. Swój pomysł uzasadnili przeświadczeniem, że po pandemii takie osoby nie powinny pracować w ten sposób. Jednak co się stanie, kiedy praca zdalna na całym świecie stanie się priorytetem?

Koronawirus ukazał wszystkim potencjał zdalnej pracy. Chodzi tu zarówno o wykonywanie obowiązków jak i uczenie się. Styl pracy przez Internet we własnym domu jest wygodny, komfortowy, ale przede wszystkim ekonomiczny, jeśli chodzi o koszty. Korzysta na tym uczeń, pracownik, ale też pracodawca.

Uczniowie mają większą możliwość swobodnego sposobu przyswajania wiedzy. Pracodawcy dzięki zlecaniu pracownikom zadań w domu, przy pomocy narzędzi internetowych, mogą realnie zaoszczędzić pieniądze. Nie są obciążeni koniecznością wynajmowania nieruchomości w celu organizacji biura. A pracownicy nie muszą wydawać pieniędzy na dojazdy (paliwo, bilety w komunikacji miejskiej).

Halo! My płacimy już podatki

dojenie podatnika 39861
Źródło: xdpedia.com

Polacy są objęci podatkiem od osób fizycznych (PIT) albo podatkiem od osób prawnych (CIT). Podatek CIT wynosi obecnie 19%, z możliwością uzyskania prawa do 9% stawki (pod warunkiem nieprzekroczenia w 2020 roku większej kwoty, niż 1,2 milionów euro). PIT zaś zawiera stawki 17% i 32% (po przekroczeniu kwoty 85 528 zł, od nadwyżki tej kwoty).

Zasadnicza większość wolnościowców uznaje taką formę podatku jako karę za pracę, ponieważ, osobom wytwarzającym środki ciężką pracą państwo zabiera się ich zarobione pieniądze. Choć Jean Baptiste-Say powiedział, że „nie ma dobrych podatków, są tylko mniej lub bardziej szkodliwe”, podatek dochodowy ocenia się jako niesprawiedliwy – im efektywniej ktoś pracuje, tym więcej musi oddawać rządowi.

Wprowadzenie kolejnego podatku, który obciążałby ludzi, pracujących w domu, będzie kolejnym powodem aby udać się na emigrację, w poszukiwaniu dużo lepszych i bardziej ludzkich warunków ekonomicznych. Pracodawcy będą zaś omijać przepisy by nie ponosić kosztów, przez które mogą stracić dobrych pracowników. Wywoła to kolejną niesprawiedliwą nagonkę na pracodawców.

300px Paris Tuileries Garden Facepalm statue
Źródło: Wikipedia

Tak na marginesie, kto dał komukolwiek prawo, żeby decydować za innych jaki rodzaj pracy jest dla ludzi lepszy, a jaki gorszy? Jeśli pracownicy z własnej woli decydują się na taką formę wykonywania obowiązków, z uwagi na np. małe dziecko, a pracodawcy nie mają nic przeciwko, a niektórzy z nic wręcz zachęcają do takiej pracy, to co w tym złego?

Doszliśmy w obecnej epoce dyktatury socjalizmu i interwencjonizmu do takiego absurdu, że jacyś ludzie chcą organizować nam naszą własną pracę. Czy następną propozycją będzie podatek od wypróżniania się w toalecie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fotowoltaika 01

Polska z szansą na 4 miejsce w Europie w rozwoju fotowoltaiki!

Westfield Stratford City

Przedsiębiorcy apelują o otwarcie centrów handlowych: czeka nas likwidacja tysięcy miejsc pracy