w

LOCKDOWN Z KARTONU: Od niedzieli możliwy całkowity lockdown

Jeżeli w tym tygodniu zbliżymy się do liczby 30 tys. zakażeń wyraźnie ją przekraczając to już nie tylko potencjalny scenariusz, ale realny na całkowity lockdown, skomentował prof. Andrzej Horban.

  • Trudno jest precyzyjnie powiedzieć, kiedy to będzie.
  • Myślę, że koniec kwietnia, początek maja – już sytuacja zacznie być znacznie lepsza. Pod koniec maja będziemy kierować się w kierunku normalności. Musimy więc przetrwać ok. dwóch miesięcy.

Służba zdrowia na skraju możliwości

W ocenie głównego doradca premiera ds. COVID-19, “jeżeli utrzyma się tendencja wzrostowa, to zachorowań będzie więcej niż w zeszłym tygodniu. Jeśli przekroczymy 30 tys. (w ciągu jednego dnia), to pora zacząć się bać i należy zrobić wszystko, by tej liczby nie przekraczać” – powiedział profesor. “Naszym głównym celem działań jest utrzymanie drożności jednostek służby zdrowia, a te pracują już na skraju swoich możliwości” – zaznaczył.

  • Pytany o wprowadzenie w Polsce całkowitego lockdownu powiedział, że “decyzja może być w tym tygodniu lub w przyszłym”. “Jesteśmy bardzo bliscy całkowitego zamknięcia” – zaznaczył. Jak dodał, “zaczynamy na ten temat bardzo poważnie rozmawiać”.

Wskazał, że “jeżeli będzie całkowity lockdown, to kościoły będą prawdopodobnie zamknięte”. “Tutaj już nie ma zabawy. Walczymy o ludzkie życie, a nie o różnego rodzaju przyjemności” – powiedział prof. Horban.

PAP

maxresdefault 49

Potężne wzrosty cen drewna, gazu, ropy i miedzi – wysoka inflacja? Dorota Sierakowska dla VETO.MEDIA

Znany pisarz oskarżony – nazwał prezydenta “debilem”

Znany pisarz oskarżony – nazwał prezydenta “debilem”