w

Mandaty i grzywny idą mocno do góry. Prezydent podpisał nowelizację

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Regulacja m.in. podwyższa maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym

Nowelizacja została uchwalona 29 października w Sejmie, 2 grudnia senat rozpatrzył wniesione do niej poprawki. Dzisiaj, jak poinformowała kancelaria prezydenta, Andrzej Duda podpisał ustawę.

Grzywna w sądzie do 30 tys. złotych

Regulacja podwyższa maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Nowelizacja usprawnia także uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym. Zmiany wejdą w życie już od stycznia 2022 r.

  • Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym.
  • Jeden z artykułów przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia. Taka sama kara grozi osobie, która będzie prowadzić pojazd bez dopuszczenia go do ruchu.

Grzywna nie niższa niż 3 tys. zł będzie na przykład za spowodowanie zagrożenia po użyciu alkoholu. Taka sama grzywna będzie groziła za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej.

Mandat 800 zł za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h

Będzie też minimalna kara grzywny na poziomie 800 zł wobec kierowcy, który przekracza prędkość jazdy o ponad 30 km/h. Dodatkowo, nawet 1500 zł minimalnej grzywny grozi kierowcy za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

Zerowanie dopiero po 2 latach

Po nowych zmianach kierowca za złamanie przepisów będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych za najcięższe wykroczenia. Nowe przepisy wprowadzą także mechanizm uzależniający kasowanie punktów karnych od uregulowania mandatu. Co ważne, punkty będą kasowane z konta kierowcy dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.


Zobacz także: My Dino Friend, czyli pierwsza gra od Ekipy Friza. Jak przyjęła się produkcja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

surowce beda rosly ole hansen

Ole Hansen – surowce ponownie zmierzają do mocnej końcówki 2021 r.

allegro paczkomaty

Allegro rozszerza sieć automatów paczkowych