w

Marek Belka ocenił politykę monetarną rządu. „To jest analfabetyzm gospodarczy”

Wczoraj pisaliśmy o szybkim odczycie inflacji, który opublikował Główny Urząd Statystyczny. W sierpniu ceny rosły w tempie 5,4 proc. r/r, co było najszybszym wzrostem cen od 20 lat. Bez wątpienia, problem z inflacją cały czas narasta, a reakcji rządzących brak. Co więcej, cały czas jesteśmy przekonywani, że inflacja to zjawisko przejściowe. Dodatkowo, jest nam wmawiane, że inflacja zawsze towarzyszy wzrostowi gospodarczemu i nie jest ona zjawiskiem niepokojącym.

patkowski

Zarówno premier, jak i ministrowie powtarzają, że inflacja jest typowym zjawiskiem, gdy mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym. Wczoraj z ust Piotra Patkowskiego, mogliśmy również usłyszeć, że „zawsze podwyższona inflacja pojawia się tam, gdzie jest dość dynamiczny wzrost gospodarczy”.

Ponieważ mamy dynamiczny wzrost gospodarczy, spowodowany także odbiciem popandemicznym, to towarzyszy temu inflacja. To nie jest tylko kwestia polska, bo jeśli popatrzymy na odczyty inflacji w Stanach Zjednoczonych czy w zachodniej Europie, to wszędzie ta inflacja przekracza o punkt czy nawet półtora punktu procentowego inflację przedpandemiczną, także jest to zjawisko ogólnoświatowe – przekonywał Patkowski w Polskim Radiu 24.

Całą sprawę skomentował Marek Belka (Tak, ten od podatku belki):

– Inflacja, do której się zbliżamy, czyli 6-7, a może i 10 procent, chociaż nie chciałbym być złym prorokiem, zamraża procesy inwestycyjne i wtedy trzeba się zabierać za jej obniżanie, a to są bardzo poważne koszty ekonomiczne i społeczne – przestrzegał w TOK FM Marek Belka, były premier i były szef Narodowego Banku Polskiego.

Prof. Belka podkreślił, że dla ekonomisty „dramatycznie źle” brzmią tezy o tym, że ludzie nie powinni martwić się inflacją, bo ich płace rosną szybciej.

Jak podkreślał – płace rosną, ale nie wszystkim. Dodał również, że płace rosnące szybciej od cen, zapowiadają jego zdaniem jeszcze szybszą inflację w przyszłości. „To prowadzi do katastrofy – słuchamy”. To jest przecież analfabetyzm ekonomiczny, a nawet gorzej: klucz do katastrofy gospodarczej – ocenił rozmówca Macieja Głogowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powstanie Polska elektrownia atomowa? Michał Sołowow i Zygmunt Solorz zaczną współpracę

Powstanie Polska elektrownia atomowa? Michał Sołowow i Zygmunt Solorz zaczną współpracę

Powstanie 5 reaktorów jądrowych w Ukrainie. Zbudują je Amerykanie

Powstanie 5 reaktorów jądrowych w Ukrainie. Zbudują je Amerykanie