w

Maseczki w Polsce są bez sensu? Ekspert w Senacie

fot: https://www.vperemen.com/ wikimedia commons

– Odpowiedź jest prosta, można odmrażać gospodarkę – powiedział podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych. Jego zdaniem maseczki w Polsce spełniałyby funkcję przy 100 tys. chorych.

Maseczki w Polsce są bez sensu?
fot. Andrzej Horban/ domena publiczna

We wtorek senatorowie wysłuchali sprawozdania Ministerstwa Zdrowia o stanie walki z pandemią. Opozycja zarzucała partii rządzącej zaniżanie statystyk i przedwczesną diagnozę, jakoby maseczki w Polsce mogłyby już zostać zdjęte. W tym momencie głos zabrał prof. Andrzej Horban.

Nie ma żadnego sensu, aby testować 38-milionowy naród co tydzień. Żadnego. Są to koszty, a poza tym jest to fizycznie niemożliwe. Bez sensu. Testuje się tylko i wyłącznie osoby z grupy ryzyka. To samo jest z maseczkami. Jeśli w kraju jest 1000 osób zakażonych, to nie ma żadnego sensu, żeby kazać 38 milionom ludzi nosić maski. Jeśli spodziewalibyśmy się, że w kraju jest 100 tys. zakażonych, to już oczywiście tak – stwierdził.

Sprawdź również: Emilewicz o ponownym zamrożeniu gospodarki

Zwrócił uwagę też na fakt, iż maseczki w Polsce często nie spełniają swojej pierwotnej funkcji.

Przy czym państwo nosicie maseczki, które nie chronią przed zakażeniem. Być może chronicie mnie przed zakażeniem, ale ja noszę porządne maski, bo codziennie chodzę do chorych – dodał.

Odniósł się też do ewentualnych planów przywrócenia działalności niektórych branż. Zdanie eksperta jest w tej kwestii jednoznaczne.

Odpowiedź jest prosta, można odmrażać gospodarkę – powiedział.

Sprawdź również: Otwarcie gospodarki od 1 lipca? Apel MSP

Źródło: Wirtualna Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Elżbieta Witek oskarża Grodzkiego

Elżbieta Witek oszukana przez Grodzkiego?

Tomasz Grodzki odpowiada na zarzuty Witek

Tomasz Grodzki odpowiada na zarzuty Witek