w , ,

Miltonalia – wydarzenie współczesnego liberalizmu

Kim był Milton Friedman? Tego zapewne nie trzeba wyjaśniać. Jego wpływ na rozwój myśli ekonomicznej znany jest chociaż po części nam wszystkim. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Nobla z dziedziny nauk ekonomicznych. Zdecydowanie opowiadał się za ideą wolnego rynku – konsekwentnie bronił wolności osobistej, a ograniczenia władzy w rękach rządu. Znany był z podążania za metodą, która rozróżniała ekonomię pozytywną – odpowiadającą na pytanie “jak jest?” – oraz ekonomię normatywną – odpowiadającą na pytanie “jak powinno być?”. Hipotezy sprawdzał konfrontując je z faktami poddanymi badaniom, formalnym statystykom, sięgając też do mniej formalnej historii gospodarczej.

miltonalia 1

Takiego Miltona Friedmana zna świat. Z nieco innej perspektywy pamięta go jego były uczeń – Thomas Grennes – emerytowany Profesor Ekonomii, Rolnictwa oraz Ekonomii Zasobów na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej:

Jako Profesor Ekonomii na Uniwersytecie w Chicago, Friedman był niesamowitym nauczycielem. Miałem szczęście uczęszczać na jego zajęcia z polityki monetarnej w roku 1966 – to był niezwykle intensywny kurs. Friedman był bardzo dobrze zorganizowany, materiał zawsze prezentował w sposób bardzo przejrzysty. Pamiętam, że w liście lektur zawarł parę swoich dzieł, a także książki osób, z którymi wcale się nie zgadzał. Oczekiwał od nas intensywnej nauki i ciągłych badań, a jednocześnie wykazywał się cierpliwością odpowiadając na rozmaite pytania.

Oprócz bycia naukowcem i nauczycielem

Friedman był również aktywnym obywatelem. Był przekonany co do tego, że wolnorynkowa ekonomia jest najlepszym sposobem organizacji gospodarki. Przedstawił wiele propozycji mających ulepszyć politykę gospodarczą. Niektóre z jego pomysłów, które z czasem zostały zaakceptowane, początkowo w ogóle nie były popularne. Jednym z nich było m.in. zastąpienie poboru do wojska armią ochotniczą, otrzymującą konkurencyjne wynagrodzenie. Jeszcze innym było zastąpienie stałych kursów walutowych zmiennym oprocentowaniem, opartym na podaży i popycie.

Miltonalia – wydarzenie podtrzymujące wartości człowieka będącego jednym z filarów współczesnego liberalizmu.

Ciągły rozwój, badanie i kwestionowanie otaczającej nas rzeczywistości wraz z umiejętnością prowadzenia skutecznego dialogu, będącego nad podziałami – któremu przyświecać ma przede wszystkim postęp w wolności gospodarczej oraz indywidualnej. A jak realizować ten postęp? Podpowiadamy: wstając od monitora.

File:President Ronald Reagan and Nancy Reagan in The East Room  Congratulating Milton Friedman Receiving The Presidential Medal of  Freedom.jpg - Wikimedia Commons

Facebook stał się miejscem wymiany poglądów. Miejscem, do którego sporadycznie tylko chcą zaglądać akademicy po to, by angażować się w odpowiedzi na dezinformację, wyjaśniać konteksty i podważać powierzchowne i emocjonalne interpretacje. Dyskusja dotycząca stanu polskiego ruchu wolnościowego, zmian, które można wprowadzić, publikacji, projektów, które ruszą lub na które jest pomysł, ale brak dodatkowych rąk i głów do pracy. Dyskusja, która rzucona w Internetową przestrzeń może pozostawić echo lub spotkać się w głuchą ciszą. Można się zastanowić, ile świetnych pomysłów nie zostało zrealizowanych, gdyż nie otrzymało odpowiedniego wsparcia? Dopóki wszystko odbywa się poprzez zoomy, google meets, facebooka – jest żywe, wartościowe i niesie dawkę edukacyjną. Jednak dopóki nie konfrontuje się tego z rzeczywistością, może umrzeć śmiercią naturalną.

Fanpage, blog, Youtube – są źródłem komunikacji, ale nigdy nie zastąpią spotkania na żywo. Za monitorem siedzą osoby, które intensywnie działają na rzecz wolności i pragną szerzyć ją nie tylko w świecie Internetu. Na przestrzeni ostatnich miesięcy to on stał się naszym naturalnym środowiskiem, jednak przyszedł czas, aby to zmienić! 

Zapraszamy na wydarzenie

Stąd Miltonalia – wydarzenie podtrzymujące wartości człowieka będącego jednym z filarów współczesnego liberalizmu. W tym roku Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości pragnie zaprosić wszystkich na V Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana. To wyjątkowa okazja, aby poznać czołowe postacie polskiego ruchu wolnościowego oraz interesujących gości z zagranicy. Oprócz wystąpień prelegentów, warsztatów i paneli dyskusyjnych, jest to przede wszystkim doświadczenie intensywnego networkingu, współpracy oraz niezapomnianej integracji. Chcemy Cię poznać, chcemy pogadać, dowiedzieć się, co myślisz i jak myślisz? Oprócz tego pragniemy podzielić się tym, co już wiemy, nad czym pracujemy oraz jak możemy działać razem, aby wolność rosła w siłę. To jak? Działamy razem?

Termin: 2 – 4 października 2020 

Lokalizacja: Gogolin k. Opola, Hotel Karolinka

EVENT i szczegóły

Rejestracja: http://miltonalia.pl/

Do zobaczenia w pierwszy weekend października!

What Milton Friedman can teach the Tories - CapX

appleevent2020whattoexpect

Świat płonie, a przed nami kolejna premiera Apple.

0 NKOREA POLITICS WEATHER TYPHOON

Pięciu Koreańczyków straconych za krytykę polityki gospodarczej Kim Jong-Una