w

Minister finansów przekonuje, że inflacja spadnie!

fot: Kancelaria Premiera/ Wikimedia commons

Inflacja w Polsce rośnie w bardzo szybkim tempie – możemy się „pochwalić” największym wzrostem cen w Unii Europejskiej. Według prognoz ekonomistów, w maju możemy zbliżyć się do inflacji na poziomie 5 proc. Ważnym wydarzeniem jest dzisiejsze wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego, które odbędzie się o godzinie 15:00 – wszyscy czekamy na jego reakcję.

Minister finansów mówi, że inflacja spadnie

Inflacja w Polsce, która ostatnio wzrosła powyżej czterech proc. wkrótce spadnie – przekonuje minister finansów Tadeusz Kościński. Jego zdaniem pod koniec roku będzie ona na poziomie 3,1 proc., a w 2022 roku spadnie dalej, w okolice 2,5 proc. czyli celu inflacyjnego NBP.

Inflacja jest w większości tak naprawdę spowodowana czynnikami zewnętrznymi – cena ropy się zwiększyła o prawie 40 proc. rdr. To powoduje, że cena paliw na stacjach benzynowych jest wyższa, a to powoduje, że cała inflacja jest wyższa. Średnie wynagrodzenie też wzrosło o 8 proc. rdr, to też ma jakiś wpływ na inflację. Musimy z tym żyć. Oczywiście, zarządzenie inflacją to część polityki monetarnej pod nadzorem Narodowego Banku Polskiego. Myślę, że możemy się spodziewać, że inflacja na koniec roku wyniesie ok. 3,1 proc. W przyszłym roku będzie spadać o ok. 0,5 proc. i potem będzie na poziomie ok. 2,5 proc., zgodnie z celem NBP.

– powiedział minister podczas Kongresu 590.

Rząd zakłada, że średnioroczna inflacja będzie wynosić w tym roku 3,1 proc., w przyszłym 2,8 proc. a w kolejnym 2,6 proc. Z kolei analitycy biorący udział w marcowej ankiecie makroekonomicznej NBP spodziewają się inflacji w tym roku na poziomie 3,4 proc., w przyszłym 2,9 proc. i w 2023 2,8 proc. Jak będzie w rzeczywistości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obecność 11 wariantów koronawirusa, w tym dwa uznawane obecnie za tzw. warianty alarmowe, stwierdzili w populacji województwa śląskiego naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu. Informacje te podał na konferencji prasowej także minister zdrowia Adam Niedzielski.

Gotowanie żaby trwa! Minister zdrowia poinformował o wirusie brazylijskim!

Jest rozporządzenie w sprawie noszenia maseczek. Od 15 maja zniesienie obowiązku?

Jest rozporządzenie w sprawie noszenia maseczek. Od 15 maja zniesienie obowiązku?