w

Minister Zdrowia: wyniki zakażeń pokazują nowy trend

Wyniki zakażeń pokazują nowy trend

Codzienna liczba osób zakażonych o kilkaset większa niż przed tygodniem – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że rośnie ryzyko przyspieszenia epidemii.

  • Minister powiedział, że od połowy zeszłego tygodnia przybywa zakażonych, a średnia liczba zakażonych w tygodniu wzrosła o blisko 5 proc., do poziomu 5 544. Wzrasta też liczba zlecanych badań w kierunku wykrywania koronawirusa oraz wykonywanych testów diagnostycznych. W porównaniu z ubiegłym tygodniem są to wzrosty odpowiednio o 4 proc. i 7 proc.

Znajdujemy się w takiej sytuacji, że odwraca się trend. Z dotychczasowej sytuacji, kiedy mieliśmy do czynienia ze stale malejącą liczbą przypadków, mamy pierwszy tydzień, czy pierwsze dni, kiedy ta tendencja się odwraca. I mamy systematycznie, porównując się z dniami tygodnia w poprzednich tygodniach systematyczne wzrosty – wyjaśnił.

Dodał, że istnieje z tego powodu ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych. Widzimy to też na poziomie wskaźnika R – dodał wskazując, że w Polsce oscyluje on w granicach 1.

Minister Zdrowia wspomniał również o brytyjskiej odmianie wirusa.

Możemy być pewni, że brytyjska mutacja koronawirusa jest obecna w Polsce. Ten wirus jest obecny i podejrzenie jest takie, że będzie zwiększał swój udział – przyznał Adam Niedzielski.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośnie inflacja. Wynik przebił prognozy

Rośnie inflacja. Wynik przebił prognozy

Marek Belka: spadek PKB o 2,8 proc. nas cieszy

Marek Belka: spadek PKB o 2,8 proc. nas cieszy