w ,

Montują w śmieciarkach pługi śnieżne. Wszystko po to, by uniknąć opodatkowania!

smieciark plug sniezny
smieciark plug sniezny
Źródło: nczas

Wiele firm montuje pługi śnieżne w autach do odbioru odpadów. Jaki jest tego powód? Chęć uniknięcia płacenia podatków od środków transportowych. Wystarczy zmienić klasyfikację pojazdu i przymusowa danina nie będzie obciążała firmę, nawet jeśli pojazd nie będzie nigdy używał pługów do odśnieżania.

Ten sposób unikania opodatkowania nie jest zupełnie nowy. Firmy od dawna oszczędzają na unikaniu tego podatku. Już w 2012 roku zgłaszano w tej sprawie interpelację. Fiskus nie był w stosunku do niej przychylny. Odpowiedział, że określanie statusu pojazdów jest rolą resortu infrastruktury. Dlatego urzędnicy fiskusa nie maja obowiązku weryfikowania przeznaczenia pojazdów, a nawet ich zmian konstrukcyjnych.

Jednak samorządowe organizacje podkreślają, że pod względem finansowym jest to problem i trudno obok niego przejść obojętnie. Mniejszy budżet samorządów jest utrudnieniem w realizowaniu inwestycji. W tej sprawie wypowiedział się jeden z ekspertów w kwestii polityki podatkowej.

W podobnych sprawach rozważyć można zastosowanie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. W przeszłości była ona już stosowana do spraw dotyczących np. podatku od nieruchomości. Klauzula wydaje się wręcz stworzona, aby uniemożliwiać najprzeróżniejsze scenariusze unikania opodatkowania bez konieczności kazuistycznych zmian przepisów – powiedział dr Adam Kałążny, dyrektor w Deloitte Polska

A może za dużo tych podatków?

b8200286 30e7 442a 8d7e
Źródło: polityka.pl

Polska jest krajem, w którym obywatele są z każdej strony opodatkowani. Nieważne czy pracują, kupują, nabywają coś czy wykonują inne czynności. Zawsze są zobowiązani odprowadzać daniny w sposób bezpośredni lub pośredni.

Mamy podatek od osób fizycznych (PIT), podatek od osób prawnych (CIT), podatek od towarów i usług (VAT), a także takie podatki, jak: akcyza, denny, deszczowy, belki, od nieruchomości, leśny, rolny, od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych, od gier hazardowych. Czy dalej dziwi, że firmy chcą unikać podatku od środków transportowych?

Jeśli ktoś urodził się w Polsce, jest skazany na ciągłe zabieranie mu ciężko wypracowanych pieniędzy. Dlatego, że państwo polskie ma zbójecką politykę finansową, która polega na zaglądaniu do kieszeni obywatela z każdej strony. Problem polega na tym, że to nie rząd jest piętnowany za zawłaszczanie zbyt wielkiej ilości pieniędzy, ale obywatele, że chcą oszczędzić pieniądze, omijając zbędne przepisy.

Jeśli przymusowych danin jest zbyt wiele, podatnicy zawsze szukają sposobów na ich uniknięcie, by mieć środki na życie, na rozwijanie własnej działalności, albo by móc zapłacić pracownikowi godziwe wynagrodzenie. Tak dzieje się właśnie w Polsce. Kraj ten prowadzi nadmierną politykę redystrybucyjną i szuka środków gdzie się tylko da.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Właściciel hotelu postanowił się przebranżowić jak radził Patkowski. Wynajmuje “schowki na narty” zamiast pokoi

Właściciel hotelu postanowił się przebranżowić jak radził Patkowski. Wynajmuje “schowki na narty” zamiast pokoi

maxresdefault 15

Jak LOCKDOWN ogranicza PRAWA CZŁOWIEKA