w

Niemiecka prasa: Polski system opieki zdrowotnej się załamał. „Wielkie umieranie”

fot: unplash

„W Polsce załamał się już cały system służby zdrowia” – ocenia „Die Welt”

Niemiecki „Die Welt” pisze o „wielkim umieraniu w Polsce”. Przypomina, że tygodniowa średnia liczba zgonów na milion mieszkańców wynosi 14 i jest tak wysoka, jak w Brazylii.

  • Polska znajduje się w czołówce państw europejskich z największym odsetkiem nadmiarowych zgonów
  • W Polsce zgonów z powodu COVID-19 jest tyle, co w mocno dotkniętej pandemią Brazylii
  • W żadnym innym kraju członkowskim UE nie ma tak niewielu lekarzy na 100 tysięcy mieszkańców, co w Polsce

„U dużego sąsiada na wschodzie, który leży w odległości dwóch godzin jazdy samochodem od Berlina, zaczęło się wielkie umieranie trzeciej fali epidemii. Podczas gdy w Niemczech medycy na razie ostrzegają przed zapełnieniem oddziałów intensywnej terapii, w Polsce załamał się już cały system służby zdrowia” – donosi z Warszawy korespondent gazety Philipp Fritz.

  • Niemiecki dziennik pisze, że aktualnie w Polsce każdego dnia na COVID-19 umiera tylu ludzi, co niemal nigdzie na świecie.

„Nawet młodzi ludzie z lekkim bądź średnio ciężkim przebiegiem choroby nie mają odpowiedniego leczenia. Personel medyczny jest zwyczajnie przeciążony. Karetki nie mogą już odbierać z domów osób z dusznością, często godzinami parkują w kolejkach przed izbami przyjęć, czekając na wolne łóżka. Operacje chorych na raka muszą być przesuwane na nieokreślony termin. To sceny dużo gorsze od czarnych scenariuszy w Niemczech” – ocenia „Die Welt”.

  • Gazeta podkreśla, że w żadnym innym kraju członkowskim UE nie ma tak niewielu lekarzy na 100 tysięcy mieszkańców, co w Polsce. Według danych Eurostatu jest to zaledwie 238. Dla porównania w Niemczech jest 431, prawie o 200 więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Osoby, które prowadzą działalności gospodarcze w obszarze hotelarstwa mają już dość. Wielomiesięczne lockdowny, przeciągające się "dwa tygodnie" - tego już za wiele, mówią przedsiębiorcy.

Hotelarze protestują. Masowe otwarcia na majówkę

Moskwa - rosyjski minister obrony rozkazał w czwartek żołnierzom wrócić do swoich stałych baz po masowych ćwiczeniach na Krymie, w których wzięły udział dziesiątki okrętów wojennych, setki samolotów bojowych i tysiące żołnierzy w pokazie siły pośród napięć z Ukrainą.

Rosja robi odwrót. Żołnierze opuszczą Ukrainę?