w

Nowy podatek od małpek zniechęcił do ich picia. Polacy przerzucili się od razu na pół litra

Rząd opodatkował małpki, aby zniechęcić do picia rano przed pracą i w trakcie. Prawdziwy sukces rządu. Teraz przerzuciliśmy się na piwo i półlitrowe butelki wódki, jak twierdzi branża spirytusowa.

  • Od 1 stycznia obowiązuje opłata cukrowa oraz tzw. podatek od małpek. To specjalna danina nakładane na alkohole wysokoprocentowe w opakowaniach poniżej 300 ml. Sprzedawcy muszą płacić 1 zł za wódkę małpce 100-mililitrowej, 2 zł za 200 ml i 0,88 zł za wino w butelce 250 ml.
  • Powodem nałożenia podatku miało być zniechęcenie do picia rano, bo to głównie wtedy sprzedają się małe pojemności.

Jak twierdzi branża spirytusowa Polacy rzeczywiście pod wpływem nowej opłaty z małpek zaczęli rezygnować. Problem w tym, że zamiast 250-mililitrowego opakowania kupujemy teraz… pół litra.

Marek Sypek, dyrektor zarządzający Stock Polska dla serwisu portalspozywczy.pl: Wpływ tego podatku zmniejsza rotację produktów w małych formatach. Zauważyliśmy zwiększenie zainteresowani klientów wódką z segmentu ekonomicznego w opakowaniach 500 ml, co jest i było oczywiste od początku. Jeżeli mamy wybór – kupić 200ml za 16 PLN czy 500ml za 20PLN – to odpowiedź jest oczywista, niestety nie było to oczywiste dla Ministra Zdrowia.

  • Firma Stock Polska płaci narzucony podatek od każdej sprzedanej butelki poniżej 300 ml i podatku tego nie da się uniknąć. Jedynym beneficjentem tej ustawy jest branża piwna

Podobne spostrzeżenia ma taż inna firma spirytusowa – CEDC. Ta twierdzi, że widać wzrost cen i idący za tym spadkowy trend w sprzedaży małpek. I nie są to zmiany symboliczne.

  • W przypadku opakowań do 100 ml wynoszą one ponad minus 30 proc. dla czystej wódki i 20 proc. dla smakowej. CEDC powołując się na dane pracowni CMR. Ta twierdzi, że w tym samym okresie wzrosła sprzedaż opakowań półlitrowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Policja vs przedsiębiorcy. Funkcjonariusze zapłacą odszkodowanie?

Policja vs przedsiębiorcy. Funkcjonariusze zapłacą odszkodowanie?

Jest kryzys, najważniejsze są priorytety – rząd reguluje ruch hulajnóg

Jest kryzys, są rzeczy ważne i ważniejsze – rząd reguluje ruch hulajnóg