w

Nowy podatek od małpek zniechęcił do ich picia. Polacy przerzucili się od razu na pół litra

Nowy podatek od małpek zniechęcił do ich picia. Polacy przerzucili się od razu na pół litra

Rząd opodatkował małpki, aby zniechęcić do picia rano przed pracą i w trakcie. Prawdziwy sukces rządu. Teraz przerzuciliśmy się na piwo i półlitrowe butelki wódki, jak twierdzi branża spirytusowa.

  • Od 1 stycznia obowiązuje opłata cukrowa oraz tzw. podatek od małpek. To specjalna danina nakładane na alkohole wysokoprocentowe w opakowaniach poniżej 300 ml. Sprzedawcy muszą płacić 1 zł za wódkę małpce 100-mililitrowej, 2 zł za 200 ml i 0,88 zł za wino w butelce 250 ml.
  • Powodem nałożenia podatku miało być zniechęcenie do picia rano, bo to głównie wtedy sprzedają się małe pojemności.

Jak twierdzi branża spirytusowa Polacy rzeczywiście pod wpływem nowej opłaty z małpek zaczęli rezygnować. Problem w tym, że zamiast 250-mililitrowego opakowania kupujemy teraz… pół litra.

Marek Sypek, dyrektor zarządzający Stock Polska dla serwisu portalspozywczy.pl: Wpływ tego podatku zmniejsza rotację produktów w małych formatach. Zauważyliśmy zwiększenie zainteresowani klientów wódką z segmentu ekonomicznego w opakowaniach 500 ml, co jest i było oczywiste od początku. Jeżeli mamy wybór – kupić 200ml za 16 PLN czy 500ml za 20PLN – to odpowiedź jest oczywista, niestety nie było to oczywiste dla Ministra Zdrowia.

  • Firma Stock Polska płaci narzucony podatek od każdej sprzedanej butelki poniżej 300 ml i podatku tego nie da się uniknąć. Jedynym beneficjentem tej ustawy jest branża piwna

Podobne spostrzeżenia ma taż inna firma spirytusowa – CEDC. Ta twierdzi, że widać wzrost cen i idący za tym spadkowy trend w sprzedaży małpek. I nie są to zmiany symboliczne.

  • W przypadku opakowań do 100 ml wynoszą one ponad minus 30 proc. dla czystej wódki i 20 proc. dla smakowej. CEDC powołując się na dane pracowni CMR. Ta twierdzi, że w tym samym okresie wzrosła sprzedaż opakowań półlitrowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policja vs przedsiębiorcy. Funkcjonariusze zapłacą odszkodowanie?

Policja vs przedsiębiorcy. Funkcjonariusze zapłacą odszkodowanie?

Jest kryzys, najważniejsze są priorytety – rząd reguluje ruch hulajnóg

Jest kryzys, są rzeczy ważne i ważniejsze – rząd reguluje ruch hulajnóg