w

Obajtek obiecuje paliwo na święta za mniej niż 6 zł

Daniel Obajtek o cenach paliw

Zdecydowanie podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw o ok. 30 groszy na litrze” – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z tygodnikiem Sieci.

„Bardzo ważne deklaracje polskiego rządu o obniżeniu podatków to jedno. Drugie – zmniejsza się cena baryłki ropy i stabilizuje kurs dolara. To są wiarygodne przesłanki do obniżki sięgającej ok. 30 gr na litrze paliwa” – powiedział szef koncernu paliwowego.

Zdaniem szefa Orlenu „dzięki dokonanej wcześniej optymalizacji – dywersyfikacji ropy i centralizacji zakupów w PKN Orlen – mamy w Polsce jedne z najtańszych paliw w Europie„.

Na uwagę, że są to ceny mimo wszystko wysokie, Obajtek odparł: „Doskonale rozumiem, że kierowcy chcieliby tankować paliwa za niższą cenę, ale niestety nie przeskoczymy sytuacji na globalnych rynkach ropy naftowej”.

Zaznaczył też m.in., że Orlen utrzymał ceny na stabilnym poziomie. „Państwo także spełniło swoją funkcję, obniżając podatki od paliw. Teraz naszą odpowiedzialnością jest wdrożyć w to życie” – powiedział. „Przypomnę, że w 2012 r. rząd Donalda Tuska też próbował obniżać akcyzę, ale nie przełożyło to na cenę paliw w detalu. Chcę zaznaczyć, że tym razem my, jako Orlen, dopilnujemy, żeby to się przełożyło na cenę końcową paliwa na stacjach” – dodał.

Jak wyjaśnił prezes Orlenu, zapowiedzianą obniżkę spółka „zastosuje w hurcie i ostatecznie, mając ok. 1,8 tys. stacji paliw w całej Polsce, na większości tzw. lokalnych mikrorynków zadziała, obniżając cenę paliwa również w detalu„.

Obajtek zapytany też został, czy benzyna na święta będzie kosztowała mniej niż 6 zł za litr, odpowiedział: „To mogę obiecać i w Orlenie tego dopilnuję”.


fot. Wikimedia Commons

Zobacz również: Analizy Pekao: inflacja nawet 9,4 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

inflacja 1

Członek RPP mówi, że inflacja może przekroczyć 10 proc., a stopy procentowe są za nisko

zloto srebro surowce koniec roku

Ole Hansen: Końcówka roku pod znakiem omikronu i zmienności na unijnym rynku energii