w , ,

Od 2021 roku czeka nas opłata mocowa!

oplata mocowa
5ddae08733391dd5661eb78a power poles 503935 1280
Źródło: rachuneo.pl

Od nowego roku ma obowiązywać tzw. opłata mocowa. Skonstruowano ją po to, aby pokrywała koszty funkcjonowania rynku mocy. Nowa danina ma zostać przerzucona na wszelkich użytkowników, korzystających z prądu. Powodem tego jest poniesienie dodatkowych kosztów przez energetyczne spółki z powodu pandemii.

Jak dowiedziała się Gazeta Prawna, dostawcy prądu, tacy jak Energa, PGE, Enea czy Tauron, mogą podwyższyć stawki taryf. Jeżeli jednak by do tego nie doszło, opłaty wzrosłyby poprzez opłatę mocową. Warunkiem uniknięcia podwyżki tych stawek miałoby być odrzucenie wniosku przez urząd.

Koszt opłaty mocowej ma wynieść 45 zł za 1 MWh.  Gazeta wyliczyła, że gospodarstwa domowe w przeciągu roku zużywają średnio ok. 2 MWh. To by oznaczało, że koszt opłaty dla odbiorców indywidualnych może wynieść ok. 90 zł na rok.

Opłata ma wejść już od 1 stycznia 2020 roku. Narodowy Bank Polski oszacował jaki będzie wpływ przewidywanych podwyżek opłaty mocowej na poziom cen w przyszłym roku. Jak powiedzieli jego przedstawiciele: „ma to dodać 0,4 pkt proc., co sprawi, że inflacja wyniesie 2,6 proc”.

Biednemu wiatr w oczy

Żyjemy obecnie w czasach kryzysu, nie tylko zdrowotnego, ale i ekonomicznego. Nie dość, że z powodu obostrzeń ludzie tracą pracę i zwiększa się poziom ubóstwa wśród obywateli, Polacy nie mają praktycznie żadnego realnego wsparcia w tych trudnych chwilach. Jest wręcz przeciwnie. Obciąża się ich kolejnymi opłatami, skutkującymi podwyżkami cen.

Nie wiadomo jak długo będą obowiązywały obostrzenia. Wszystko zależy od liczby przypadków i rozwoju wirusa. Możemy być jednak pewni, że niektórzy z nas odczują potworną biedę. Jak dobrze wiemy, szukanie pracy nie należy do przyjemnych i krótkotrwałych czynności, a zarobki zależą nie tylko od produktywności pracownika, ale przede wszystkim kosztów jakie firma musi ponosić (podatki, składki, opłaty).

Opłata mocowa jest niczym innym jak kolejnym gwoździem do trumny naszych portfeli. I to w czasach, kiedy musimy się liczyć z likwidacją tysięcy miejsc pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

178 199121

Zadymiarz chwalił się w internecie jak policja się boi – teraz go poszukują [NAGRANIE]

fitness zamkniete

Są skutki absurdalnych obostrzeń. Sieć siłowni Fitness World ogłosiła upadłość!