w

Od maja wyższe mandaty. Nawet 14 tys. zł za naruszanie terminu płatności podatków

fot: unplash

O samej sprawie było już głośno na początku roku. Rząd zawarł przepisy w Rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw – wszystko po kryjomu.

Tym razem padło na podwyżki mandatów skarbowych. Od maja wzrośnie górna granica mandatu, jaki będzie można otrzymać za wykroczenia skarbowe. Maksymalna kwota będzie wyższa o ponad 100 proc.

  • Wykroczenia skarbowe są zagrożone jedynie grzywną – mandatem skarbowym. Wykroczeniem skarbowym będzie na przykład niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie, regularne wystawianie błędnych dowodów zakupu czy też np. naruszanie terminu płatności podatków.
  • Obecnie maksymalna kwota mandatu za wykroczenie skarbowe wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Minimalne wynagrodzenie w 2021 wynosi 2800 zł, więc maksymalna kwota mandatu to 5600 zł. Od maja będzie to 14 tys. złotych.

Zmiana art. 48 § 2 kodeksu karnego skarbowego przewiduje podwyższenie górnej granicy kary grzywny za wykroczenie skarbowe nałożonej w drodze mandatu karnego – do pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

  • Ustawodawca w uzasadnieniu projektu ustawy wskazał, że projektowana zmiana miałaby… odciążyć sądy.
  • Zdaniem rządzących jeśli możliwe byłoby nałożenie wyższego mandatu skarbowego, to organ, który taki mandat wystawia, nie musiałby występować do sądu z aktem oskarżenia. Wyższa maksymalna wysokość mandatu miałaby sprawić, że urzędnicy rzadziej korzystaliby z rozwiązania z udziałem sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesiąc aresztu tymczasowego dla twórcy internetowego o pseudonimie "Kamerzysta", który znęcał się nad "osobą nieporadną z uwagi na stan psychiczny" - taka jest decyzja sądu.

„Kamerzysta” zatrzymany. Youtuber w areszcie

Liczba zakażeń nie spada tak szybko, jak byśmy chcieli, ale spada. To bardzo dobra wiadomość - mówił w RMF FM prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z COVID-19. Pandemia będzie jeszcze kilka lat z nami

Prof. Horban: Epidemia będzie jeszcze kilka lat z nami