w

UOKiK zdecydował – Orange wypłaci klientom rekompensaty. Chodzi o niechciane usługi

Jak podaje UOKiK – Orange Polska wypłaci abonentom rekompensatę za aktywację serwisów podmiotów trzecich i usług nietelekomunikacyjnych spółki.

Prezes UOKiK wydaje decyzję w sprawie Orange

Prezes UOKiK wydał decyzję zobowiązującą operatora Orange Polska do wypłaty abonentom rekompensaty i zmiany sposobu działania. W dużym skrócie – zastrzeżenia wzbudziły nieprawidłowości przy aktywacji niektórych płatnych usług i serwisów subskrypcyjnych świadczonych przez inne podmioty dla abonentów Orange.

Według informacji UOKiK, chodzi o usługi nietelekomunikacyjne świadczone przez Orange, aktywowane m.in. za pośrednictwem powiadomień tzw. flash SMS i kliknięcie przez konsumenta przycisku „OK” po jego otrzymaniu: „Gdzie jest Dziecko”, „Chroń dzieci w sieci”, „Nawigacja Orange”, „CyberTarcza” oraz „Zabezpiecz PESEL”, a także usługi podmiotów trzecich rozliczane przez operatora przy wykorzystaniu „Zamów z Orange” (tzw. direct billing, gdzie opłata automatycznie jest doliczana do rachunku). Są to np. GAMEMINE, KidzInMine, VIDIX.mobi.

  • W większości były to usługi o charakterze subskrypcyjnym – opłaty potrafiły wynosić przykładowo 7,98 zł za miesiąc, ale i 14,99 zł za tydzień.

Klientom należy się rekompensata

W postępowaniu zakwestionowano brak oznaczenia, że kliknięcie przycisku „OK” oznacza zamówienie z obowiązkiem zapłaty, brak potwierdzania warunków umów na trwałym nośniku (praktyka została zaniechana w toku prowadzonego postępowania w listopadzie 2020 r.) czy udzielanie niepełnych odpowiedzi na reklamacje. W wydanej decyzji możemy przeczytać, że prezes UOKiK zobowiązał Orange Polska do zrekompensowania strat konsumentom.


Zobacz także: Firmy Solorza zainwestują 500 mln zł w technologie wodorowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kara smierci konfederacja

Poseł Jakub Kulesza: Domagamy się przywrócenia kary śmierci za zdradę stanu

nowy lad leasing samochodu

Nowy Ład, a leasing samochodu